Ján Volko výrazne zlepšil slovenský rekord, vyhral míting v Chebe

Ján Volko
Slovenský atlét Ján Volko. Foto: archívne, SITA/Urban Klement

CHEB 27. júla (WebNoviny.sk) – Slovenský šprintér Ján Volko zvíťazil vo štvrtok v chladnom počasí v behu na netradičnej trati 150 m na 37. ročníku medzinárodného atletického mítingu Veľká cena Chebu časom 15,33 sekundy (vietor -0,8 m/s) a výrazne, o 46 stotín, zlepšil vlastné slovenské historické maximum z 2. augusta 2016 tiež z Chebu.

Dvadsaťročný člen BK HNTN Bratislava triumfoval pred Kanaďanom Samom Effahom (15,72) a Čechom Marcelom Kadlecom (16,22).

Volko štartoval aj na 60 m, skončil druhý za 6,78 sekundy (vietor -1,2 m/s), avšak s Turkom Ramilom Gulijevom, ktorý je tohtoročná európska jednotka na stovke, prehral na tsiíciny až po dôkladnom preštudovaní cieľovej fotografie. Aj tento výkon mladého Bratislavčana je slovenské historické maximum, doteraz zabehol najrýchlejšiu šesťdesiatku pod holám nebom Adam Závacký (6,80 v roku 2014 tiež v Chebe).

Iveta Putalová, ktorej tesne ušla účasť na MS 2017 v Londýne, zvíťazila v behu na 300 m časom 37,80 sekundy, prišom len o jedinú stotinku zaostala za najlepším slovenským výkonom histórie Lucie Slaničkovej z 25. 7. 2014 v Prahe. „Čakal som výrazne lepší výkon,“ priznal Putalovej kouč Marcel Lopuchovský. „Iveta, žiaľ, po neúspešnej snahe kvalifikovať sa na MS, keď jej k limitu chýbalo len 24 stotín, akoby stratila motiváciu.“ V behu na 150 m potom skončila Putalová tretia za 18,14.

Z výsledkov:

MUŽI

60 m – I. beh (-1,2 m/s): 1. Gulijev (Tur.) 6,78, 2. Volko (SR) 6,78 – najlepší slovenský výkon histórie, II. beh (-0,5): 2. Matúš 7,02, 4. Benda (obaja SR) 7,35

150 m – I. beh (-0,8): 1. Volko (SR) 15,33, – najlepší slovenský výkon histórie, 2. Effah (Kan.) 15,82, 3. Kadlec (ČR) 16,22,… 5. Benda (SR) 17,04, II. beh (-1,1): 1. Matúš (SR) 16,36

200 m (-1,2): 1. Gulijev (Tur.) 20,25, 2. Maslák (ČR) 20,99

300 m prek.: 1. Brož (ČR) 36,24,… 4. Drozda (SR) 37,15