Jana Čepelová postúpila vo Wimbledone ďalej cez favoritku

Jana Čepelová
Slovenka Jana Čepelová počas druhého kola Wimbledonu Foto: SITA/AP

LONDÝN 29. júna (WEBNOVINY) – Slovenská kvalifikantka Jana Čepelová zvíťazila v zápase 2. kola hlavnej súťaže dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Wimbledone v Londýne (25. júna – 8. júla, dotácia 16,06 milióna libier, tráva) nad jasne favorizovanou o desať rokov staršou Španielkou Anabel Medinovou-Garriguesovou nasadenou ako dvadsiatou šiestou za 186 minút 6:7 (7), 7:6 (5), 6:3.

Mohla triumfovať 2:0 na sety, ale aj prehrať rovnakým pomerom – vo štvrtok totiž mala manko 6:7 (7), 2:5. Napokon tento duel prerušili po druhom sete pre tmu, dohrali ho v piatok.

Včera sa nám obom hralo na jednej strane dvorca zle, pretože do očí svietilo zapadajúce slnko. Ťažko sa tam mne aj Medinovej-Garriguesovej koncentrovalo. Keď som v druhom sete začala otáčať z 2:5, slnko zapadlo a hralo sa mi potom veľmi dobre. Aktívnou hrou sa mi to ešte podarilo otočiť a vynútiť si dnešné pokračovanie. S trénerom sme si dôkladne prebrali taktiku a podarilo sa mi dodržať to, vďaka čomu som vo štvrtok dosiahla ten obrat. Som veľmi rada, že som zápas napokon dotiahla do víťazného konca,“ povedala Jana Čepelová pre agentúru SITA a dodala: „Bolo dôležité, že som v prvom aj piatom geme tretieho setu odvrátila po dva brejkbaly. Čo sa počasia týka, hralo sa horšie ako včera, lebo fúkal vietor.“

Košičanka Čepelová sa v 3. kole v sobotu stretne s nedávnou líderkou renkingu, Bieloruskou Viktoriou Azarenkovou, víťazkou Australian Open 2012.

Teším sa na ten zápas, aspoň zistím, ako som na tom. Som zvedavá, na ktorý kurt nás dajú hrať. Určite si to chcem užiť a predviesť moju hru. Bola by som rada, ak by som zahrala ešte lepšie ako doteraz. Dúfam, že v tomto smere budem úspešná. Azarenková hrá podobným štýlom ako Šarapovová. Usiluje sa o aktívny tenis, ide do toho. Podrobnejšie som sa však nad tým zápasom ešte nezamýšľala, s trénerom to budeme preberať neskôr večer,“ predznamenala J. Čepelová a doplnila: „Dôležité je, že som zdravotne v poriadku.

Po kvalifikácii sme mali dosť voľna, až sa mi zdalo, že možno priveľa. Akoby toto bol už nový turnaj.

Dnešná dohrávka bola ťažšia ako oba včerajšie sety. Po štvrtkovom zvládnutí druhého setu totiž bola Janka dobre rozohraná a získavala prevahu na kurte, o čom svedčilo aj súperkino gesto: už nechcela v ten deň pokračovať v hre. Dnes boli ťažšie podmienky – dosť veterno, s čím sa lepšie vyrovnala Janka. Začiatok bol nervózny z oboch strán, Janka si podržala podanie v kritických momentoch na začiatku tretieho setu. Za stavu 4:3 využila zaváhanie Medinovej-Garriguesovej pri vlastnom podaní, keď Španielka sériou chýb prišla o servis. V deviatom geme potom Janka otočila nepriaznivé skóre 15:40 a dotiahla zápas do víťazného konca,“ uviedol pre agentúru SITA Čepelovej tréner Peter Huber.

Čepelová v rozhodujúcej časti súboja s Medinovou-Garriguesovou odvrátila po dva brejkbaly v prvej aj piatej hre, v šiestej nevyužila dve šance na príjme. V ôsmom geme však dosiahla brejk bez straty fiftínu, zavŕšila jasným forhendovým doklepnutím z dobre vypracovanej pozície – 5:3.

Pri podávaní na postup sa vymanila z 15:40. Prvý mečbal premrhala bekhendom do siete v dlhej výmene, ale kvalitným prvým servisom si utvorila ešte jednu šancu a aktívnou hrou donútila súperku k forhendovej chybe.

Čepelová má istotu 220 bodov

Anabel Medina Garriguesová

V prvom dejstve Čepelová dva razy mala manko brejku, ale aj viedla 5:3 a mala setbal pri vlastnom podaní v deviatej hre.

V neskoršom tajbrejku si utvorila náskok 3:1 (po chvíli bolo 3:3) aj 5:3. Potom vyrovnala z *5:6 aj 6:7*, ale neodolala tretiemu setbalu. Na úvod druhého dejstva nezužitkovala dva brejkbaly, skúsená súperka premenila štvrtú šancu odskočiť na 2:0 a mala aj 5:2 a príjem. Slovenka neprestávala bojovať, zvládla rebrejk na 4:5 a následne v pohode vyrovnala, ba zobrala súperke servis na 6:5.

Ani v tomto prípade však nezvládla podávanie na zisk setu. V tabrejku viedla 4:1 s dvojitým minibrejkom, čoskoro však bolo 4:4. Vtedy Čepelová znova zabrala, posunula sa na 6:4 a na returne zužitkovala druhý setbal.

Fedcupová reprezentantka SR Čepelová už má istotu 38 875 libier a 220 bodov do hodnotenia aj so zarátaním kvalifikácie (čo je viac ako hodnota finále na úrovni WTA International). Medinová-Garriguesová figuruje na 28. priečke vo svetovom rebríčku, nachádzala sa aj na 16. mieste.

Slovenka si zlepšila svoj rekord

Devätnásťročná zverenkyňa Petra Hubera v rámci programu NTC Čepelová debutuje medzi seniorkami v hlavnej singlovej súťaži na úrovni veľkej štvorky. Bez ohľadu na výsledok v 3. kole dosiahne zatiaľ najprenikavejší úspech vo svojej kariére.

Slovenka si zlepšila svoj rekord podľa renkingového postavenia zdolanej súperky: dosiaľ ním bolo prekonanie Češky Lucie Šafářovej, vtedy 30. v hodnotení, 6. februára 2011 v Bratislave v rámci fedcupového duelu za už nezvratného stavu pre hostky.

K 9. júlu by sa víťazka 4 podujatí ITF vo dvojhre Čepelová mala posunúť približne o 60 miest v rebríčku nahor, určite si utvorí nový renkingový rekord, doterajší totiž má na úrovni 177. priečky, teraz je na 178. stupienku. Ako juniorka bola najvyššie na 8. pozícii, v sezóne 2010 triumfovala s krajankou Chantal Škamlovou v debli na melbournských Australian Open. Práve tam si v januári odkrútila premiéru na Majors a neuspela v kvalifikácii rovnako ako potom na Roland Garros (zhodne už v 1. kole, takže teraz má na GS bilanciu 5:2).

Sprievodnou kuriozitou zápasu Čepelovej s univerzálkou Medinovou-Garriguesovou (v minulosti 3. vo štvorhre, víťazka deblu na RG 2008 a 2009) bol fakt, že obe chýbali v kádroch svojich krajín na aprílové stretnutie na antuke v Marbelle o svetovú skupinu Pohára federácie 2013: Slovenka pre problémy s chrbtom a Španielka vzhľadom na údajný nedostatok formy a tímového ducha podľa názoru kapitánky Arantxe Sánchezovej-Vicariovej.

Dvojhra žien – 2. kolo:

Jana Čepelová (SR) – Anabel Medinová-Garriguesová (Šp.-26) 6:7 (7), 7:6 (5), 6:3 za 186 minút (74, 62, 50) – vo štvrtok prerušené po druhom sete pre tmu