Jana Dukátová postúpila z kvalifikácie do bojov o medaily

Vodná slalomárka Jána Dukátová

LONDÝN 30. júla (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Jana Dukátová obsadila piate miesto v pondelňajšom 1. kole kvalifikácie K1 žien na Hrách XXX. olympiády v Londýne.

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Bratislavy a debutantka na najväčšom sviatku športovcov si vybojovala postup do štvrtkového semifinále, v ktorom sa od 15.12 h SELČ predstaví pätnásť najlepších kajakárok. V následnom finále bude v ten istý deň od 16.57 h SELČ štartovať desať elitných pretekárok.

V areáli Lee Valley White Water Centre sa stala víťazkou kvalifikácie Maialen Chorrautová zo Španielska, ktorá si udržala vedúce postavenie po prvom kole. V ňom dosiahla napriek jednému zaváhaniu a dvojsekundovej penalizácii čas 98,75 s, čo stačilo na prvenstvo.

Druhá skončila domáca vďaka výbornej jazde v druhom kole Britka Lizzie Neaveová (+0,17 s), na tretej priečke klasifikovali Taliansku Mariu Claru Giaiovú Pronovú (+0,91).

V prvom kole predviedla priemernú jazdu

Majsterka sveta z roku 2006 v K1 Dukátová bola piata po 1. kole, v ktorom predviedla iba priemernú jazdu – v 9. a 18. bránke „ťukla“ a dostala po dve trestné sekundy. Druhú jazdu absolvovala slovenská reprezentantka v rýchlejšom tempe, ale tiež mala dva razy nedovolený dotyk s bránkou. Napokon s odstupom 2,62 sekundy na víťaznú Chourrautovú uzatvárala Dukátová najlepší poltucet kajakárok.

Prvá jazda bola pre mňa vlastne olympijskou premiérou, bolo v tom trochu napätia, emócií, ale myslím si, že sa mi podarilo zbaviť sa stresu ešte pred štartom. Jazda bola relatívne plynulá, aj keď som sa nevyhla dvom ´ťukom´. To však našťastie dnes nerozhodovalo. Druhá jazda bola o čosi rýchlejšia, veci, ktoré som v prvej neodtiahla do konca, sa mi podarilo vylepšiť. Opäť som sa však nevyhla dotykom. Šiesta pozícia pred semifinále je pre mňa dobrá. Nie je dôležité ísť kvalifikáciu naplno a vyhrať ju, v semifinále sa ide od nuly, na inej trati. Budú to nové preteky,“ zhodnotila svoju olympijskú premiéru 29-ročná Bratislavčanka.

Tréner je spokojný

Som spokojný. Hneď prvá jazda Jane vyšla, nemusela prísť nervozita. Splnila to, čo sme chceli – základný predpoklad, aby postúpila do semifinále. Dôležité je, že v druhej jazde bola absolútne najrýchlejšia, to je dôkazom, že ten potenciál a forma tam sú. Viem, že nie je pre ňu dobre, keď štartuje v semifinále medzi poslednými, šiestym miestom si vypádlovala ideálnu pozíciu,“ pridal jej tréner Róbert Orokocký.

Vodný slalom – kvalifikácia – pondelok – výsledky:

K1 – ženy: 1. Maialen Chourrautová (Šp.) 98,75 s (2), 2. Lizzie Neaveová (V. Brit.) 98,92 (0), 3. Maria Clara Giaiová Pronová (Tal.) 99,66 s (0),…6. Jana Dukátová (SR) 101,37 (4)