Jana Dukátová v Čunove zvíťazila, Elena Kaliská bola desiata

Jana Dukátová
Slovenská kajakárka Jana Dukátová počas semifinálovej jazdy K1 ženy, počas finále Svetového pohára. Foto: SITA/Diana Černáková
Elena Kaliská

ČUNOVO 2. septembra (WEBNOVINY) – Slovenka Jana Dukátová vyhrala aj druhé poolympijské preteky K1 žien Svetového pohára vo vodnom slalome, keď sa presadila na záverečnom podujatí v Čunove.

Bratislavčanka dosiahla v dunajských perejách v nedeľňajšom finále K1 najlepší čas a triumfovala s náskokom 3,61 sekundy pred Češkou Kateřinou Kudějovou.

Tretiu priečku obsadila Slovinka Urša Krageljová, ktorá si zabezpečila celkový triumf v hodnotení SP. Dukátová sa presadila aj pred týždňom v Prahe.

Druhá slovenská zástupkyňa Elena Kaliská obsadila napokon 10. miesto, keď jej rozhodcovia neuznali prejazd 10. bránkou. Tretia Slovenka Dana Mannová do finále nepostúpila a skončila na 17. mieste.

Prvenstvo neobhájila

Dukátová opäť potvrdila, že patrí do absolútnej svetovej špičky. V Prahe i v Čunove triumfovala suverénnym spôsobom s veľkým náskokom.

„Teší ma, že som po olympijských hrách neukončila sezónu a rozhodla som sa ešte štartovať na pretekoch Svetového pohára. Pred zimnou prípravou bolo dôležité uspieť na týchto pretekoch, je to motivácia do ďalšej práce. Zimná príprava je skôr monotónna, naberá sa sila, kondícia. Ak človek vstupuje do tejto časti sezóny dobre namotivovaný, potom je to jednoduchšie. Po tejto sezóne som veľmi unavená. Už po návrate z olympijských hier som prakticky celý týždeň iba spala. Na záverečné preteky sezóny som sa pripravovala, čo mi telo dovolilo. Teším sa už na oddych,“ hovorila spokojná Jana Dukátová.

Dvadsaťdeväťročná zverenka trénera Róberta Orokockého neobhájila vlaňajšie prvenstvo v celkovom poradí SP, v ktorom skončila na konečnom 3. mieste.

Seriál nebol tento rok jej prioritou, sústredili sa naň predovšetkým kajakárky, ktoré sa nekvalifikovali na olympijské hry. Dukátová z piatich pretekov neštartovala v Seu d´Urgell, v Pau jej zasa jazda vôbec nevyšla a nedostala sa do finále. Záver sezóny SP jej však vyšiel nad očakávanie.

Slováci vyhrali v Čunove medailovú bilanciu

Slovenskí vodní slalomári potvrdili aj v Čunove vpozíciu vo svetovej špičke. Slováci naplnili očakávania organizátorov a vyhrali medailovú bilanciu záverečného podujatia päťdielneho seriálu. Z čunovského Areálu vodných športov Divoká voda si odvážajú domáci vodáci tri medaily, všetky zlaté. Postarali sa o nich Alexander Slafkovský v C1 mužov, Katarína Macová v C1 žien a Jana Dukátová v K1 žien. Zvyšné dve prvenstvá získali v Čunove zástupcovia Nemecka (Franz Anton, Jan Benzien v C2 mužov) a Slovinska (Jure Meglič v K1 mužov). Celkovo si v dunajských perejách vybojovali pódiové umiestnenia zástupcovia siedmich krajín. Najbližšie sa svetová elita zíde o rok v Čunove, keď je v jednom z najlepších svetových areálov vodného slalomu na programe opäť finále Svetového pohára.

Austrália 0 1 0

Do nedeľňajšieho finále vstupovala z 2. pozície po semifinále. Od prvého do posledného medzičasu bola najlepšia, na súperky získala predovšetkým v spodnej časti trate.

„Na záverečnej časti trate dal nemecký staviteľ takú kombináciu, ktorú sme tu nikdy nevymysleli a nikto ju netrénoval. Bola špecifická a veľmi náročná. Našťastie, mala som ešte dostatok síl a na konci som získala cenné sekundy. Práve v tejto časti bolo jediné miesto, v ktorom sa dalo získať. Po olympijských hrách som psychicky uvoľnenejšia, to najhlavnejšie je za mnou. Fyzicky to už nie je najlepšie, ale opäť začínam jazdiť technický štandard. Tento rok som na tom technicky nebola tak, ako som potrebovala,“ povedala Dukátová.

V nedeľu sa v Areáli vodných športov Divoká voda opäť zišli tisícky divákov. Okrem športového zážitku ich na tribúny prilákalo aj príjemné letné počasie. Opäť sa potvrdilo, že v Čunove sú na vodnom slalome jedny z najvyšších návštev na svete. „Po škaredej sobote som verila, že sa počasie umúdri. Atmosféra bola úžasná, na tribúnach bolo veľké množstvo ľudí, každý mal v rukách vuvuzelu a povzbudzoval. Bolo to niečo úžasné,“ doplnila Jana Dukátová.

Škantárovci obsadili štvrté miesto

škantárovci.

Slovenskí reprezentanti Ladislav a Peter Škantárovci obsadili 4. miesto v záverečných pretekoch C2 mužov Svetového pohára vo vodnom slalome v Čunove.

V nedeľňajšom poludňajšom finále mali dotyk na 10. bránke, čo ich pripravilo o medailové umiestnenie.

Škantárovci obsadili v celkovom hodnotení päťdielneho seriálu konečné 2. miesto za víťaznými Francúzmi Pierrom Labarellem a Nicolasom Peschierom.

V Čunove sa v nedeľu presadili Nemci Franz Anton a Jan Benziem. Nezastavil ich ani dotyk s jednou z bránok, keďže na trati boli najrýchlejší.

Druhí Poliaci Piotr Szczepanski a Marcin Pochwala zaostali o 81 stotín sekundy. Tretí skončili Francúzi Labarelle s Peschierom, ktorí potvrdili celkový triumf v SP. Škantárovci za víťazmi v nedeľu zaostali o 2,26 s.

Ďalšia slovenská „cédvojka“ Tomáš Kučera, Ján Bátik skončila v semifinále trinásta a z ďalších bojov vypadla. Už v kvalifikácii skončili svoje účinkovanie v Čunove Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí v prvej jazde poškodili loď a na druhú ani nenastúpili.

„Pokazili sme prejazd hneď cez tretiu bránku, kde sme nabúrali špičkou do brehu a stratili sme nejakú sekundu. Na poslednej protivodke sme si potom odbili víťazstvo, keďže sme ju neprešli ideálne. Išli sme dobrú jazdu, ale dve chyby nás pripravili o lepší výsledok,“ povedal Peter Škantár a Ladislav ho doplnil: „Taký je už šport, niekedy sa darí, niekedy nie. Dnes nám nevyšla jazda tak, ako sme si želali. Urobili sme chyby, ktoré nás pripravili o medailu. Nič sa nedeje, život ide ďalej, už tešíme sa na ďalšiu sezónu. Kvalifikačná trať bola náročnejšia, finálová síce nebola až tak ťažká, ale najhorší bol záver, kde v skoku stačilo zaváhanie a výrazne ste stratili. Celkové 2. miesto v hodnotení SP nás však teší. Byť v celkovom hodnotení SP do trojky neznamená vyhrať jedny preteky, ale treba celú sezónu podávať stabilné výkony.“

Výsledky – finálové preteky SP vo vodnom slalome v Čunove:

Muži:

C2 muži – finále: 1. Franz Anton, Jan Benzien (Nem.) 123,21 (2), 2. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (Poľ.) 124,02 (2), 3. Pierre Labarelle, Nicolas Peschier (Fr.) 124,75 (0), 4. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 125,47 (2), 5. Luka Božič, Sašo Taljat (Slovin.) 127,03 (2), 6. Jonáš Kašpar, Jakub Jáně (ČR) 128,19 (2), … v semifinále: 13. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR), v kvalifikácii: 23. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR)

Ženy:

K1 ženy – finále: 1. Jana Dukátová (SR) 120,99 (0), 2. Kateřina Kudějová (ČR) 124,60 (2), 3. Urša Krageljová (Slovin.) 124,95 (2), 4. Eva Terceljová 125,85 (2), 5. Štěpánka Hilgertová (ČR) 127,20 (4), 6. Corinna Kuhnleová (Rak.) 134,31 (0), … 10. Elena Kaliská (SR) 196,52 (56)

Konečné poradie SP (po 5 pretekoch):

C2 muži: 1. Pierre Labarelle, Nicolas Peschier (Fr.) 263, 2. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 224, 3. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 174, 4. Marcin Pochwala, Piotr Szczepanski (Poľ.) 166, 5. Franz Anton, Jan Benzien (Nem.) 159, 6. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 126, … 12. Tomáš Kučera, Ján Bátik 99, 20. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner 52, 34. Karol Rozmuš, Matej Beňuš (všetci SR) 13

K1 ženy: 1. Urša Krageljová (Slovin.) 228, 2. Kateřina Kudějová (ČR) 199, 3. Jana Dukátová (SR) 197, 4. Cindy Pöschelová (Nem.) 167, 5. Elizabeth Neaveová (V. Brit.) 166, 6. Melanie Pfeiferová (Nem.) 164, … 13. Elena Kaliská 121, 23. Dana Mannová (obe SR) 93

Viac k osobe Alexander SlafkovskýDana MannováElena KaliskáJán BátikJana DukátováKatarína MacováLadislav ŠkantárMatej BeňušPavol HochschornerPeter HochschornerPeter Škantár