Jana Kirschner zverejnila videoklip ku skladbe Dunaj, ktorá sa objaví aj vo filme Ostrým nožom

Jana Kirschner, videoklip ku skladbe Dunaj
Speváčka Jana Kirschner počas nakrúcania videoklipu ku skladbe Dunaj. Foto: Michaela Kostková.

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská speváčka Jana Kirschner zverejnila videoklip ku skladbe Dunaj.

V emotívnej novinke, ktorá zaznie už čoskoro vo filme Ostrým nožom inšpirovanom vraždou Daniela Tupého spred trinástich rokov, speváčka okrem iného reflektuje i svoje dojmy z udalostí minulého roka, keď prišli násilne o život Ján Kuciak a Martina Kušnírová.

„Mám pocit, že k témam, ktoré nami zatriasli, bolo takmer nemožné sa nevyjadriť. I keď ticho, ktoré ma zasiahlo po nedávnej vražde ďalších nevinných ľudí, bolo tak všeobjímajúce a veľké, že som mala niekoľko mesiacov problém nájsť v niečom zmysel a opäť začať tvoriť,“ uviedla Kirschner na margo tragickej udalosti.

„Umenie musí reagovať na takéto témy, umenie musí povedať pravdu, umenie musí klásť otázky a nabádať k diskusii. Preto vznikla táto skladba,“ dodala.

Nakrúcanie pri brehu mŕtveho ramena Dunaja

Videoklip k pesničke známa interpretka nakrútila pri brehu mŕtveho ramena Dunaja a pod bratislavskými mostami. Atmosférické zábery vznikli v spolupráci s filmovým štábom na čele s režisérom čoskoro premiérovanej drámy, Teodorom Kuhnom.

Okrem Jany Kirschner, Romana Luknára a ďalších známych hercov si v klipe zahral aj Dávid Hartl, ktorý v ňom ako David z filmu Ostrým nožom blúdi sám nočnou Bratislavou, netušiac, že sa už čoskoro stane obeťou nehanebného činu.

Skladbu k filmu ponúkla Kuhnovi samotná Kirschner. „Pesničku Dunaj som nosila v hlave už veľmi dlho, no nemala som čas ju nahrať. Podarilo sa to uprostred jednej ‚session‘, keď nám v štúdiu zvýšil čas. Nahodili sme demo a za pár minút som napísala text. Okamžite nás prekvapilo, aká silná emócia z piesne išla. Zatiaľ som však nevedela, čo bude so skladbou ďalej,“ priblížila speváčka.

Kuhn bol z pesničky okamžite nadšený

„Asi týždeň na to som si v novinách prečítala, že Teodor Kuhn, ktorého poznám, dá sa povedať od jeho detstva, točí film Ostrým nožom. Keď som čítala, o čom bude, okamžite som napísala Teovmu otcovi, môjmu dobrému priateľovi, nech mi pošle Teov e-mail a poslala som mu Dunaj. Odrazu všetko do seba zapadlo a pesnička, ktorá plávala len tak, niesla v sebe reálny odkaz,“ povedala Kirschner, ktorá skladbu skomponovala v spolupráci s gitaristom Tomášom Fuchsom.

Kuhn bol z pesničky okamžite nadšený. Pieseň totiž podľa neho dokonale vystihla odkaz filmu, ktorým je podľa jeho slov upozorniť na nefunkčný právny systém a vyvolať verejnú diskusiu.

„Pesnička má v sebe zvláštnu nostalgiu. Akoby sa stalo niečo veľmi smutné, ale už dávno a ostala len matná spomienka a prázdno, ktoré sa už nikdy nezaplní. Zhrubnutá jazva. Myslím, že presne o tom je aj náš film,“ skonštatoval režisér, ktorého novinka by sa na plátna slovenských kín mala dostať 21. februára.

Agentúru SITA informovala Ľuba Svatá z vydavateľstva Universal Music.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakJana KirschnerMartina Kušnírová