Jana nepustila exekútorov do bytu, súd rozhodol o treste

Súd, kladivko
Foto: Shutterstock

BANSKÁ BYSTRICA 3. augusta (WebNoviny.sk) – Trest dva mesiace odňatia slobody podmienečne za prečin marenia exekučného konania uložil odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 48-ročnú Janu Malčekovú zo Zvolena.

Jana svojím telom bránila otvoriť dvere

Prečin spáchala tým, že nechcela do bytu pustiť zamestnancov súdneho exekútora, ktorí prišli spísať hnuteľný majetok. Na základe platobného rozkazu súdu Malčeková bola povinná uhradiť 473,63 eura.

Skutok Malčeková spáchala v deň svojich narodenín v apríli 2014 ráno po 6. hodine v byte na sídlisku Západ vo Zvolene. Dvojica exekútorských koncipientov chcela v byte Malčekovej urobiť súpis hnuteľných vecí.

Malčeková i napriek upovedomeniu o začatí exekúcie a napriek poučeniu o oprávnení exekútora urobiť prehliadku bytu, svojím telom bránila otvoriť dvere, držala ich a opakovane zatvárala. Tým marila exekučné konanie a znemožnila, aby sa vec podliehajúca exekúcii spísala a odhadla.

Pri exekučnom konaní asistovali štátni a mestskí policajti

Exekúciu vykonával príslušný exekútorský úrad na základe platobného rozkazu Okresného súdu vo Zvolene z marca 2010. Pri exekučnom konaní asistovali štátni a mestskí policajti. Neúspešní exekútori preto napísali o tom záznam a policajti to podpísali.

Okresný súd vo Zvolene Malčekovú odsúdil na šesť mesiacov odňatia slobody s podmienečným odkladom výkonu trestu na jeden rok. Odvolala sa, ale odvolanie písomne nezdôvodnila a neurobila tak ani osobne na odvolacom konaní.

Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici jej vyhovel a trest zo šiestich mesiacov znížil na dva, ale ročnú skúšobnú lehotu ponechal. Podľa odvolacieho súdu bolo šesť mesiacov pre doteraz netrestanú osobu príliš tvrdý trest.

Na prvostupňovom pojednávaní sa Malčeková bránila tým, že do bytu exekútorov nechcela pustiť, pretože majetok už predtým spísali zamestnanci iného exekútora. Tí však nemohli zaevidovať už zapísaný majetok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom