Jane Brejchovej udelia čestného Českého leva

Brejchová
Foto: kafe.cz

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Čestného Českého leva za dlhoročný prínos filmu získa v sobotu herečka Jana Brejchová. „Porota sa zhodla jednomyseľne,“ uviedol organizátor Českých levov Petr Vachler. Herečka dostala silnú virózu a nie je isté, či si po ocenenie príde. „Dúfame, že áno, záleží na tom, ako sa jej choroba vyvinie,“ uviedol Vachler. Už predtým sa ospravedlnili dvaja nominovaní – režisér filmu Kawasakiho růže Jan Hřebejk je momentálne v Austrálii a poľská herečka snímky 3 sezóny v pekle Karolina Gruszka sa nemôže uvoľniť z divadelného predstavenia. Za Hřebejka si prípadnú cenu prevezme scenárista filmu Kawasakiho růže Petr Jarchovský a za Karolinu Gruszku režisér snímky 3 sezóny v pekle Tomáš Mašín.

Snímka 3 sezóny v pekle má spolu s Protektorom najviac nominácií na tieto ceny – jedenásť, vrátane kategórie Najlepší film. Deväť nominácií získal film režiséra Jana Hřebejka Kawasakiho růže, takisto aj na Najlepší film. Režiséri spomínaných snímok, Tomáš Mašín (3 sezóny v pekle), Jan Hřebejk (Kawasakiho růže), Marek Najbrt (Protektor), majú tiež nominácie za réžiu. Všetky tri filmy môžu rovnako uspieť aj v hlavných mužských a ženských hereckých kategóriách a taktiež aj v kategórii Najlepší scenár. O Českého leva sa uchádzajú tiež slovenskí herci Ladislav Chudík, nominovaný za vedľajšiu rolu v dráme Kawasakiho růže, a Martin Huba, ktorý bojuje v dvoch kategóriách – za hlavnú úlohu v snímke Kawasakiho růže a vedľajšiu v 3 sezóny v pekle.

Vyhlásenie víťazov Českého leva sa uskutoční 6. marca o 20:00 v pražskej Lucerne. Priamy prenos budú môcť diváci sledovať na Českej televízii. Moderátormi večera budú Boleslav Polívka a Pavel Liška. Slávnostný ceremoniál sa ponesie v duchu filmových dvojíc. Ceny víťazom odovzdajú herecké hviezdy Magda Vášáryová a Jiří Schmitzer z filmu Postřižiny (1980), Jiří Bartoška a Eva Zaoralová za Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary, herečka Vlasta Chramostová s režisérom Stanislavom Milotom ako symboly novej vlny šesťdesiatych rokov, Jan Potměšil a Michaela Kuklová z rozprávky O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987), Anna Polívková a Martin Pechlát z komédie Účastníci zájezdu (2006), Pavel Kříž a Dušan Klein za sériu Básnikov (1981, 1984, 1987, 1993, 2003) či Jiří Macháček a Marek Taclík zo snímky Jedna ruka netleská (2003). Na pódium príde aj kaskadérska dvojica Jaroslav Tomsa a Zdeněk Srstka či niekdajší detskí herci zo snímok Páni kluci (1975) a Obecná škola (1991).

Informácie poskytla webová stránka www.iDNES.cz a agentúra Mediafax.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan HřebejkJiří BartoškaLadislav ChudíkMartin HubaPavel Liška