JANIGA: Počet smrteľných úrazov na horách stúpol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jozef Janiga
Jozef Janiga Foto: SITA

Len prednedávnom skončila zimná turistická sezóna. Ako hodnotia sezónu horskí záchranári?

Horská záchranná služba zasahovala pri 1258 úrazoch. Najviac úrazov bolo na zjazdových tratiach, Pri lyžovaní sa zranilo 879 osôb, pri snoubordingu 242 osôb a ostatné úrazy boli pri turistike, horolezectve alebo iných aktivitách v horskom prostredí. Tento počet oproti rovnakému obdobiu predchádzajúcej sezóny je o 14,8 % vyšší. Tento nárast je dosť výrazný.

Úrazovosť zvyčajne kopíruje návštevnosť horských oblastí. Platilo to aj tohto roku?

Myslím si, že návštevnosť bola vyššia v horských oblastiach, ale nemyslím si, že títo návštevníci sa dlhšie zdržiavali v horských oblastiach. Skôr ide o jednodňových návštevníkov. Táto zima bola dosť špecifická, hlavne v tom, že bolo dosť málo snehu. Lyžovalo sa len vyznačených zjazdových tratiach a terén mimo tratí bol nepríjemný a nebezpečný a mnohé úrazy vznikli práve tým, že lyžiari zišli zo zjazdových tratí do terénov, ktoré boli dosť nebezpečné.

Ako to bolo so smrteľnými úrazmi počas zimnej sezóny?

Zaznamenali sme osem smrteľných prípadov, čo takisto nárast oproti predchádzajúcej sezóne, o jeden smrteľný úraz. Na zjazdových tratiach sme zaznamenali dva smrteľné úrazy, ďalších šesť bolo vo voľnom teréne.

Sú časté smrteľné úrazy na lyžiarskych tratiach?

Za posledné roky sme zaznamenali nárast počtu ťažkých aj smrteľných úrazov na lyžiarskych tratiach. Znie to paradoxne, ale súvisí to hlavne s dobrou upravenosťou tratí. Dobrá trať a dobrý lyžiarsky výstroj umožňujú rýchlu jazdu a tých začiatočníkov a menej skúsených lyžiarov to zvádza na rýchlu jazdu, ktorú nie vždy môžu zvládnuť a títo lyžiari končia mimo lyžiarskych tratí alebo sú to tvrdé nárazy na tvrdý podklad, kde dochádza k rôznym zraneniam, či už je to hlava, krčná chrbtica alebo chrbát.

Za posledné roky sme zaznamenali nárast počtu ťažkých aj smrteľných úrazov na lyžiarskych tratiach. Znie to paradoxne, ale súvisí to hlavne s dobrou upravenosťou tratí. Dobrá trať a dobrý lyžiarsky výstroj umožňujú rýchlu jazdu a tých začiatočníkov a menej skúsených lyžiarov to zvádza na rýchlu jazdu, ktorú nie vždy môžu zvládnuť.Jozef Janiga

V poslednom období sa dosť často negatívne hovorilo o ruských turistoch a alkohole na lyžiarskych svahoch. Ako je to naozaj?

Prevláda podobný názor ako kedysi o českých turistoch v horách, ale nie to úplne pravda. Samozrejme, ten alkohol je tam vidieť častejšie, ako u iných návštevníkov, hlavne v porovnaní so západnými turistami, ale nie je to nejako extra výrazné. Čo sa týka alkoholu, tak priama príčina zavinení úrazov alkoholov je len v 0,7 % prípadov, čo je naozaj zanedbateľné. Takže ja by som v tom až taký problém nevidel, aj keď samozrejme, tento problém netreba podceňovať.

Je možné nejakým spôsobom postihovať alkohol na lyžiarskych tratiach?

Prevádzkovateľ lyžiarskej trate má právomoc vykázať z lyžiarskej trate osobu, ktorá sa nespráva podľa pravidiel, čiže môže vykázať zo zjazdovky človeka pod vplyvom omamných látok alebo alkoholu. Môže vykázať aj návštevníkov, ktorí sa správajú veľmi rizikovo alebo ohrozujú iných návštevníkov, napríklad veľmi rýchlou jazdou. Žiaľ, prevádzkovatelia túto možnosť nevyužívajú.

Samostatnú skupinu zásahov predstavujú lavínové nehody v horách. Ako to bolo počas uplynulej zimnej sezóny?

Tohto roku boli veľmi atypické lavíny. Ako príklad uvediem Kartárikov žľab, v ktorom lavíny neboli dlhé roky. Je to žľab v blízkosti zjazdovej trate Lomnické sedlo a tohto roku tam boli dve lavínové nešťastia. Lavín vo vysokohorskom prostredí bolo menej a hlavne boli menšie, čo bolo dôsledkom menšieho množstva snehu. Ukázalo sa, že aj pri tak atypickej sezóne, ako bola uplynulá, môžu vznikať lavíny. Príkladom je posledná lavínová nehoda v Nízkych Tatrách, kde pri veľmi nízkej snehovej pokrývke spadol prevej, ktorý strhol jedného návštevníka. Šlo o lavínový splaz, čiže o veľmi malú lavínku, ale aj takáto malá snehová masa môže spôsobiť zranenia.

Lavín vo vysokohorskom prostredí bolo menej a hlavne boli menšie, čo bolo dôsledkom menšieho množstva snehu.Jozef Janiga

Počas sezóny ste testovali lavínové prístroje. S akými výsledkami?

Nie všetky údaje, ktoré sú uvedené pri lavínových prístrojoch a hľadačoch sú korektné s tým, ako sú prezentované. Pred dvomi rokmi Deutsche Alpenverein urobil test, ktorý poukázal na určité rozdiely, preto sme sa rozhodli v spolupráci s českými a poľskými horskými záchranármi a horskými vodcami urobiť veľký test lavínových prístrojov. Zistili sme určité nedostatky, ktoré budeme prezentovať pred ďalšou zimnou sezónou. Nepovieme, ktorý prístroj je najlepší alebo najhorší, lebo každý má svoje výhody i nevýhody, ale aby človek vedel, čo môže od konkrétneho prístroja očakávať a hlavne na čo sa má spoliehať.

Momentálne zima už skončila, ale ešte stále nie je leto, Podmienky na vysokohorskú turistiku, hlavne vo vyšších polohách, ešte nie sú ideálne. Ako sa majú v tomto období správať turisti?

Jarné obdobie je veľmi špecifické tým, že počasie už láka, teploty sú už vysoko nad nulou, takže človek má dojem, že už je leto. Vývoj počasia v uplynulých dňoch potvrdzujú, že zmeny počasia môžu byť veľmi rýchle a z „leta“ sa môžeme opäť dostať do zimy. Turisti by nemali zabúdať, že vo vysokých horských polohách ešte stále panuje zima. Treba tomu prispôsobiť výstroj, nosiť rukavice, čiapku. Väčším problémom sú letné snehové polia vo vyšších polohách, ktoré lákajú k šmýkaniu či guľovaniu a práve na týchto poliach môže dôjsť k pádom, ktoré mnohokrát končia veľmi tragicky. Preto stále odporúčame, aby ľudia prechádzali cez snehové polia so zvýšenou opatrnosťou a používali buď stúpacie železá alebo aspoň paličky. V prípade, ak nie je možné toto snehové pole bezpečne prejsť, tak odporúčame radšej sa vrátiť.

Už niekoľko rokov sa za zásahy horskej služby platí. Zvykli si na to ľudia, chodia do hôr poistení?

Od roku 2009 je úroveň poistenia ľudí stabilná, relatívne dobrá. Poistenie osôb do hôr vychádza od 82 do 86 percent, čo je vysoký podiel poistených osôb, napríklad aj v porovnaní s Rakúskom. Najviac nepoistených osôb prichádza z Poľska a krajín východnej Európy a zároveň vymožiteľnosť je tam veľmi nízka. V rámci európskej únie je vymožiteľnosť na dobrej úrovni. Osveta, hlavne v krajinách východnej Európy, je veľmi ťažká, takže časť týchto prípadov sa dá pripísať na vrub nevedomosti, ale je tu množstvo ľudí, ktorí chodia do Álp alebo iných pohorí, kde je tiež povinnosť uhradiť náklady spojené so záchranou. Ako príklad uvádzam jedného poľského turistu, ktorého sme v priebehu dvoch rokov trikrát zachraňovali a trikrát nemal poistku, takže výhovorka, že o tom nevedel nie je na mieste.

Zhováral sa Rastislav Ovšonka

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba