Janka Gereková obsadila v Nemecku skvelé šieste miesto

Gereková
Foto: SITA/Anders Wiklund

RUHPOLDING 11. januára (WEBNOVINY) – Víťazkou piatkových rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci 5. kola Svetového pohára 2012/13 v biatlone v nemeckom Ruhpoldingu sa stala domáca Miriam Gössnerová.

Striebro si v dejisku minuloročných majstrovstiev sveta vybojovala Bieloruska Darja Domračevová, bronz patril Fínke Kaise Mäkäräinenovej.

Výborný výkon predviedla Slovenka Janka Gereková, ktorá so stopercentnou streleckou bilanciou obsadila skvelé 6. miesto, čím vyrovnala svoje výsledkové maximum v pretekoch o krištáľový glóbus z decembrového šprintu vo švédskom Östersunde.

Bola jedinou Slovenkou, ktorá sa zmestila do bodovanej štyridsiatky.

Dvadsaťdvaročná Gössnerová zvíťazila v pretekoch SP tretíkrát v kariére, všetky triumfy sú z aktuálnej sezóny. Ziskom 60 bodov opäť znížila náskok líderky celkovej klasifikácie Nórky Tory Bergerovej (12. miesto) a výrazne si upevnila druhú pozíciu.

Miriam Gössnerová
Foto: SITA/AP

Zároveň sa stala novou vedúcou pretekárkou v hodnotení rýchlostných pretekov. Druhá Domračevová bola o viac ako sedem sekúnd pomalšia, tretia Mäkäräinenová už zaostala o 17,5 sekundy. Všetky tri medailistky si trať predĺžili o jeden trestný okruh.

Janka Gereková zaostala za famózne bežiacou víťaznou Gössnerovou o 37,8 s. Šieste miesto je potvrdením jej výkonnostného vzostupu a etablovania sa v užšej svetovej špičke. Bola jednou z biatlonistiek, ktoré nemuseli ani raz ísť na trestný okruh. Ako jediná slovenská reprezentantka bodovala.

Je to dôvod na malú oslavu, sme veľmi šťastní. Janke výborne vyšla streľba, bežala na hranici možností. Keby bola v Östersunde trafila všetky terčíky, mohla byť na pódiu. Každé preteky sú iné. Som rád, že minulotýždňový výpadok v Oberhofe dokázala hodiť za hlavu a opäť ukázala, čo v nej naozaj je,“ skomentoval výkon a výsledok svojej osobnej zverenky tréner Milan Gašperčík.

Dvadsaťosemročná rodáčka z Liptova si pripísala do celkovej klasifikácie 38 bodov a vylepšila si svoje postavenie vo SP. V celkovom poradí poskočila na 23. miesto, v hodnotení šprintu (malý krištáľový glóbus) je dokonca dvanásta.

Anastasia Kuzminová
Foto: SITA/AP

Anastasia Kuzminová stále nevie nájsť streleckú mušku. V ležke nechala stáť jeden terčík, v stojke dokonca dva.

S tromi trestnými okruhmi na dobrý výsledok nemohla ani pomýšľať. Jej 42. miesto je pre ňu najhorším rezultátom v aktuálnej sezóne.

Naopak, svoje osobné výsledkové maximum zo slovenského tímu si vylepšila 23-ročná Terézia Poliaková, ktorá obsadila 57. miesto.

Martina Chrapánová štartovala ako prvá. Preteky rozbehla dobre, prvú streleckú položku zvládla bezchybne, ale potom v stoji netrafila tri terče a bolo po nádejach. Osemdesiate tretie miesto je ďaleko za jej reálnymi možnosťami. Natália Prekopová s vyše päťminútovým odstupom za víťazkou skončila v 99-člennom štartovom poli deväťdesiata piata.

Škoda, že Nasťa musí v každých pretekoch absolvovať toľko trestných okruhov, bežecky je na tom veľmi dobre, mohla by mieriť vysoko. Radosť mám aj z Terky Poliakovej, ktorá by sa takýmto výsledkom kvalifikovala do stíhacích pretekov, tu v Ruhpoldingu však nie sú v programe. Verím, že dokáže zopakovať dnešný výkon aj na budúci týždeň v Anterselve. Martine Chrapánovej nevyšla streľba v stoji. Ona je však nesmierne húževnatá, bojovníčka na pohľadanie. Verím, že sa otrasie a pôjde výsledkovo oveľa vyššie. Natália Prekopová cestuje domov, v tíme ju nahradí Ľuba Kalinová,“ pridal hodnotenie ďalších slovenských reprezentantiek vedúci tímu Milan Gašperčík

Výsledky – rýchlostné preteky žien na 7,5 km – Ruhpolding:

1. Miriam Gössnerová (Nem.) 20:57,2 min (1 trestný okruh), 2. Darja Domračevová (Biel.) +7,1 s (1), 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +17,5 (1), 4. Andrea Henkelová (Nem.) +25,8 (0), 5. Marie Dorinová Habertová (Fr.) +35,7 (0), 6. Janka Gereková +37,8 (0), 42. Anastasia Kuzminová +1:52,5 (3), 57. Terézia Poliaková +2:24,3 (1), 83. Martina Chrapánová +3:30,4 (3), 95. Natália Prekopová (všetky SR) +5:00,5 (3).

Poradie vo SP po jedenástich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 514 bodov, 2. Miriam Gössnerová (Nem.) 437, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 399, 4. Darja Domračevová (Biel.) 389, 5. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 351, 6. Gabriela Soukalová (ČR) 335, … 19. Anastasia Kuzminová 219, 23. Janka Gereková 191, 79. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov po piatich z desiatich naplánovaných (malý krištáľový glóbus):

1. Miriam Gössnerová (Nem.) 206 bodov, 2. Tora Bergerová (Nór.) 205, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 191, 4. Darja Domračevová (Biel.) 181, 5. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 157, 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 148, … 12. Janka Gereková 121, 28. Anastasia Kuzminová (obe SR) 68.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDarja DomračevováGabriela SoukalováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMarie Dorinová HabertováMartina ChrapánováMilan GašperčíkNatália PrekopováTerézia PoliakováTora Bergerová