Jankovská už nemá bezpečnostnú previerku, podľa Galka boli podané viaceré trestné oznámenia

Monika Jankovská
Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská už nedisponuje bezpečnostnou previerkou. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a nezaradený poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko.

Bola niekoľkokrát preverovaná

Tvrdil, že Jankovská bola od získania previerky v roku 2017 niekoľkokrát preverovaná. Vždy to bolo na základe medializovaných informácií.

Po posledných skutočnostiach, ktoré sa týkajú komunikácie v Threeme, poslala Národná kriminálna agentúra (NAKA) bezpečnostnému úradu niekoľko závažných informácií o niekoľkých trestných konaniach Jankovskej, ktoré sa udiali od roku 2012.

„Na Moniku Jankovskú bolo podaných viac ako desať trestných oznámení. Policajný zbor teda v minulých rokoch NBÚ neinformoval o týchto závažných informáciách, na základe ktorých jej možno nemala byť bezpečnostná previerka udelená. Považujem to za megaškandál. Ako predseda výboru na kontrolu činnosti NBÚ som dostal na starosť preskúmať tieto spisy a o zisteniach budem informovať generálneho prokurátora,“ povedal Galko.

Prípad rieši NAKA

Predseda kontrolného výboru taktiež informoval, že bezpečnostná previerka spoločnosti Bonul v Nitre bola udelená v poriadku. Zároveň však dodal, že aj Bonul, aj jej konatelia majú v súčasnosti bezpečnostné previerky otvorené novému skúmaniu.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasiahla koncom augusta voči Monike Jankovskej a ďalším sudcom a zaistila im mobilné zariadenia. Následne boli medializované informácie o údajnej komunikácii Jankovskej s Marianom K., s ktorým si vymenila tisíce správ.

V nich sa okrem iného spomínalo tiež ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí. Jankovská informácie poprela a označila ich za výmysel. V rámci vyšetrovania celého prípadu vznikol aj špecializovaný tím s názvom „Hmla“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír GalkoMonika Jankovská
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra