Janukovyč žiadal Putina o vyslanie ruských vojsk na Ukrajinu

Viktor Janukovyč
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Foto: SITA/AP

ROSTOV NA DONE 25. novembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč potvrdil, že v roku 2014 požiadal šéfa Kremľa Vladimira Putina o vyslanie ruských vojsk na Ukrajinu. Janukovyč na tlačovej konferencii v ruskom meste Rostov na Done uviedol, že list adresovaný Putinovi skutočne existuje.

Išlo o emotívne rozhodnutie nejakým spôsobom ovplyvniť ofenzívu ilegálnych ozbrojených formácií, (zastaviť) násilie v Donbase,“ reagoval Janukovyč na otázku novinára z agentúry UNIAN, ktorý sa ho pýtal, či požiadal Moskvu o vyslanie vojakov na Ukrajinu tak, ako to tvrdil ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin. Janukovyč ale dodal, že jeho žiadosť „sa nerealizovala„. Putina požiadal o armádu preto, lebo chcel „chrániť ľudí týmto či iným spôsobom„.

Čurkin na mimoriadnej schôdzke Bezpečnostnej rady OSN 4. marca 2014 oznámil, že Putin dostal od Janukovyča list so žiadosťou o vyslanie ruskej armády v záujme „nastolenia zákonnosti, mieru, poriadku a stability a ochrany ukrajinského ľudu„. List je datovaný k 1. marcu 2014.

Rada federácie – horná komora ruského parlamentu – 1. marca 2014 jednomyseľne rozhodla o poverení Putina použiť armádu na Ukrajine. Neskôr bolo toto rozhodnutie odvolané. Janukovyč na tlačovej konferencii v posledný februárový deň však na priamu otázku poprel, že by sa chystal požiadať Moskvu o vojenskú pomoc.

Janukovyč mal dnes prostredníctvom videomosta zo súdu v Rostove na Done vypovedať pred kyjevským súdom v prípade piatich bývalých príslušníkov špeciálnej policajnej jednotky Berkut, ktorých súčasné ukrajinské úrady podozrievajú zo streľby do demonštrantov na kyjevskom Námestí nezávislosti v roku 2014.

Vypočutie Janukovyča ale kyjevský súd odložil na 28. novembra. Členovia extrémistického hnutia Pravý sektor totiž zablokovali východ z kyjevského väzobného zariadenia, v ktorom sa nachádzajú piati bývalí príslušníci Berkutu. Hovorca Pravého sektora Arťom Skoropadskyj vyhlásil, že východ zablokovali preto, lebo sa obávajú, že súd by mohol podozrivých expolicajtov prepustiť na slobodu hneď po ich vypočutí. Skoropadskyj však nevedel vysvetliť dôvody vedúce k tejto domnienke.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor JanukovyčVitalij Čurkin