Janukovyč zradil nezávislosť Ukrajiny, tvrdí opozíčný líder

Vitalij klicko
Líder ukrajinskej opozície Vitalij Kličko. Foto: SITA/AP

KYJEV 18. decembra (WEBNOVINY) – Opozícia na Ukrajine chce vedieť, čo ponúkol prezident Viktor Janukovyč ako výmenu za ekonomickú pomoc od Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin súhlasil s nákupom ukrajinských dlhopisov za miliardy dolárov ako aj znížením cien ruského plynu pre krajinu. Stalo sa tak v čase, keď sa Kremeľ snaží zastaviť priblíženie sa Ukrajiny k Európskej únii.

Obrazom: Desaťtisíce Ukrajincov boli opäť v uliciach, hrozili násilnosti

Dohoda prehĺbi vzťahy

Opozičný líder Vitalij Kličko proeurópskym demonštrantom v Kyjeve povedal, že Janukovyč zradil nezávislosť Ukrajiny. „Vzdal sa ukrajinských národných záujmov, vzdal sa nezávislosti,“ povedal bývalý boxerský šampión v utorok davu. „Chceme presne vedieť, čo dal ako záruku, a dôvody, prečo tak spravil,“ dodal Kličko. Zároveň Janukovyča vyzval, aby vypísal predčasné voľby, uvádza spravodajská stanica BBC.

Janukovyč po rokovaniach v Moskve povedal, že nová obchodná dohoda, ktorej presné detaily nie sú známe, významným spôsobom „prehĺbi vzájomné vzťahy“. „Pripravili sme spoločný akčný plán na vyriešenie otázky obchodných a hospodárskych obmedzení, takzvanú cestovnú mapu,“ vyhlásil ukrajinský prezident. Z dohody budú mať podľa neho prospech ekonomiky oboch krajín. „Významne to prehĺbi naše strategické partnerstvo vo viacerých oblastiach,“ doplnil Janukovyč.

Ponuka Únie stále platí

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu uviedla, že nepodpísanie dohody o bližších vzťahoch Ukrajiny s Európskou úniou prezidentom Viktorom Janukovyčom „ľutuje“, ponuka však stále platí. „Ponuka ostáva na stole,“ povedala v prvom prejave od svojho tretieho znovuzvolenia za kancelárku. Zároveň tiež naznačila, že EÚ si pozorne preštuduje dohodu uzavretú v utorok medzi Kyjevom a Moskvou.

Vyzvala tiež na ukončenie situácie „buď-alebo“, pretože nemôže byť, aby krajina ležiaca medzi Ruskom a EÚ musela stále robiť rozhodnutia „chápané ako v prospech jedného či druhého“. Zároveň žiadala dodržiavanie práv demonštrantov v krajine.

Rusko v utorok súhlasilo s tým, že dočasne zníži ceny zemného plynu pre Ukrajinu o približne tretinu, a to na 268,5 amerických dolárov (195,3 eura) za tisíc kubických metrov. Kyjev za ruský plyn teraz platí približne 400 dolárov (291 eur) za tisíc kubických metrov. Putin zároveň po rokovaniach s Janukovyčom oznámil, že Rusko zo svojho fondu národného majetku použije 15 miliárd dolárov (10,9 mld. eur) na nákup štátnych cenných papierov Ukrajiny, aby tak pomohlo odvrátiť v krajine finančnú krízu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováViktor JanukovyčVitalij KličkoVladimir Putin