Japonec údajne čelí obvineniam zo špionáže, v KĽDR mal nakrúcať video z vojenského zariadenia

Japonsko
Japonský premiér Šinzó Abe. Foto: SITA/AP

TOKIO 11. augusta (WebNoviny.sk) – Japonská vláda preveruje správy o japonskom občanovi, ktorého tento mesiac zadržala Severná Kórea.

Severnú Kóreu navštívil viackrát

Japonská televízia NTV informovala, že zadržaný muž je 39-ročný samozvaný „tvorca videí“, ktorý bol na skupinovom zájazde v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), ktorý sa mal vrátiť do Japonska 13. augusta. Podľa správy Japonca zrejme zadržali, keď sa pokúšal nakrúcať vojenské zariadenie na severozápade KĽDR.

Muž, ktorého meno nezverejnili, Severnú Kóreu v minulosti navštívil viackrát a podľa televízie TBS je vo väzbe v meste Nampo. Denník Asahi informoval, že pravdepodobne čelí obvineniam zo špionáže.

Japonské ministerstvo zahraničia v sobotu oznámilo, že prípad prešetruje. Ďalšie informácie ale odmietlo poskytnúť.

Unesení mali učiť jazyk a kultúru

Japonsko sa stále pokúša zabezpečiť vydanie japonských občanov, ktorých uniesli do Severnej Kórey pred niekoľkými desaťročiami. Podľa japonskej vlády do KĽDR uniesli v 70. a 80. rokoch minulého storočia najmenej 17 Japoncov, aby tam agentov učili jazyk a tiež o japonskej kultúre.

Po rokoch popierania v roku 2002 KĽDR potvrdila únos 13 osôb. Piatim z nich dovolila toho roku navštíviť Japonsko, odkiaľ sa už nevrátili. Zvyšných osem podľa Pchjongjangu zomrelo. Ich rodiny i japonská vláda to však odmietajú prijať odkazujúc na nedostatok dôkazov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom