Bývalý šéf Nissanu Ghosn má na krku obvinenie, falšoval údaje o svojich príjmoch

Carlos Ghosn
Bývalý generálny riaditeľ automobilky Nissan Carlos Ghosn. Foto: archívne, SITA/AP

TOKIO 10. decembra (WebNoviny.sk) – Japonská prokuratúra v pondelok obvinila bývalého generálneho riaditeľa automobilky Nissan Carlosa Ghosna z poskytovania zavádzajúcich informácií o svojich príjmoch.

Obvineniam čelí aj samotná automobilka, ktorá podľa obžaloby úradom pre dohľad nad akciovými trhmi neposkytla potrebné dokumenty.

Obvinený je aj ďalší bývalý člen firmy

Ghosn mal v hláseniach pre regulačné úrady počas piatich rokov podhodnotiť svoje osobné príjmy o celkovo zhruba 44 mil. USD. Podobné obvinenia sa týkajú aj ďalšieho bývalého člena vedenia firmy Grega Kellyho, ktorý mal zatajiť osobné príjmy vo výške 36 mil. USD.

Japonská prokuratúra Ghosna zatkla 19. novembra po tom, čo automobilka Nissan interným vyšetrovaním zistila, že Ghosn podhodnotil svoje príjmy o desiatky miliónov dolárov. Ghosn mal okrem toho využívať majetok firmy pre osobnú potrebu.

Pomohol oživiť firmu

Ghosn je oceňovaný za to, že v uplynulých dvoch desaťročiach pomohol naplánovať pozoruhodný obrat automobilky Nissan a oživil túto japonskú firmu, ktorá bola na pokraji bankrotu.

Ghosn bol generálnym riaditeľom Nissanu v rokoch 2001 až 2017, pričom v roku 2005 sa stal generálnym riaditeľom Renaultu a obe firmy viedol súbežne. V roku 2016 sa stal predsedom správnej rady spoločnosti Mitsubishi Motors.

(1 EUR = 1,1371 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carlos Ghosn
Firmy a inštitúcie Nissan