Japonsko a USA podpísali obchodnú dohodu, výhodu získajú najmä americkí farmári

Donald Trump, Šinzo Abe
Americký prezident Donald Trump, vpravo, a japonský premiér Šinzó Abe po podpísaní obchodnej dohody. New York, 26. september 2019 Foto: SITA/AP

Spojené štáty a Japonsko podpísali čiastočnú obchodnú dohodu, ktorou americkí farmári získavajú naspäť výhody stratené vtedy, keď Donald Trump po nástupe do funkcie vystúpil z Transpacifického partnerstva (TPP), čiže širšej ázijsko-tichomorskej dohody o voľnom obchode.

Iné krajiny, vrátane významných poľnohospodárskych producentov, ako sú Nový Zéland a Kanada, v TPP pokračovali bez USA a získali prednostné postavenie v obchode s Japonskom.

„Toto je veľkým víťazstvom pre amerických farmárov,“ povedal Trump v pondelok pri podpise zmluvy v Bielom dome. Tami Overbyová z poradenskej spoločnosti McLarty Associates však uviedla, že konkurenti USA v poľnohospodárstve získali dvojročný náskok a využili ho na uzavretie niekoľkoročných kontraktov na predaj farmárskych produktov v Japonsku.

Čiastočná obchodná dohoda medzi USA a Japonskom zahŕňa aj otvorenie trhu s digitálnymi produktmi v hodnote 40 mld. USD. Zmluva však nerieši nezhody v oblasti obchodu s automobilmi. Americký prezident uviedol, že obe krajiny pokračujú v práci na komplexnejšej dohode.

(1 EUR = 1,0993 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpTami Overbyová