Japonsko ovládol nový trend, otvára domovy dôchodcov pre psy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pes
Foto: www.shutterstock.com

Hotely pre psy či kaviarne, v ktorých ľuďom robia spoločnosť mačky alebo sovy, si v Japonsku získali stabilnú popularitu. Kým zvyšok sveta tieto trendy postupne kopíruje, Japonsko predstavilo novinku– domovy dôchodcov pre psích veteránov. Zariadenia, ktoré zabezpečujú nonstop starostlivosť o starších psov, nestíhajú napĺňať dopyt majiteľov psov.

Všestranná starostlivosť pre psích seniorov

Japonsko ovládol nový trend, domovy dôchodcov pre psy
Foto: www.the-japan-news.com

V prefektúre Čiba na východe krajiny spoločnosť Aenopet začiatkom leta otvorila prvé zariadenie tohto druhu priamo v miestnom nákupnom centre. Okrem 24-hodinovej veterinárnej starostlivosti ponúka aj rehabilitácie a bazén pre psy. Naraz dokáže ubytovať 20 psích seniorov a už niekoľko týždňov je plne obsadené.

„Mnoho Japoncov vlastní domácich miláčikov, ale ako starnú, niekedy je ťažké sa o nich postarať,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Nanako Oiishi. V unikátnom domove dôchodcov môžu majitelia svojich psov kedykoľvek navštíviť, skontrolovať ich môžu dokonca aj na diaľku zo smartfónov či počítačov prostredníctvom živého vysielania každý deň medzi 14. a 16. hodinou.

Japonsko ovládol nový trend, domovy dôchodcov pre psy
Foto: www.the-japan-news.com

Nápor na peňaženku

Pes, šťastie, pohoda, smiech
Foto: Shutterstock

Do domova umiestnila svojho 13-ročného yorkshirského teriéra aj Kiyomi Yamada. Psíkovi, ktorého trápia problémy s trávením, sa popri starostlivosti o manželových rodičov nestíha venovať. „Bolo to ťažké rozhodnutie, ale som rada, že ho opäť vidím. Vyzerá lepšie ako predtým,“ uviedla majiteľka malého Ranmaru.

Zariadenie, za ktoré mesačne platí vyše 700 eur, si pochvaľuje. Poplatok okrem klasickej starostlivosti zahŕňa aj niektoré lekárske zákroky a lieky, v závislosti od veľkosti psa však rastie – za stredne veľké plemeno sa platí 1065 eur, za veľké rasy takmer 1500 eur. Majitelia si môžu zvoliť aj trojmesačnú, polročnú alebo ročnú starostlivosť, ktorú je možné ľubovoľne predlžovať.

Podobné služby ponúka aj domov dôchodcov pre psy Rouken-Home Himawari v Cukube, ktorý má kapacitu 40 lôžok a poskytuje aj doživotnú starostlivosť vrátane zabezpečenia kremácie po smrti psa. „Obaja s manželom pracujeme, takže nášmu 15-ročnému psovi nedokážeme poskytnúť takú starostlivosť, akú potrebuje,“ uviedla majiteľka zlatého retrívera, ktorý má problém so zadnými končatinami.

Vzrastajúci biznis

Japonsko ovládol nový trend, domovy dôchodcov pre psy
Foto: www.the-japan-news.com

Dopyt po podobných zariadeniach vzrastá v celej krajine. Majitelia veterinárnych kliník sa domnievajú, že náhly záujem súvisí aj so zavedením nového zákonu na ochranu zvierat. Zákon, ktorý vstúpil do platnosti uplynulý rok v septembri, nariaďuje primeranú starostlivosť o domáce zvieratá až do ich smrti.

Staršie psy a mačky, o ktoré sa majitelia nedokázali postarať, bolo predtým možné odovzdať na mestských úradoch, kde im buď našli nový domov alebo ich utratili. Od vstupu zákona do platnosti však japonské prefektúry môžu príjem zvierat obmedziť aj odmietnuť. Keďže domáce zvieratá v Japonsku vlastní každá štvrtá domácnosť, nový biznis prekvitá.

„Služby poskytujúce starostlivosť o psy sa budú rozrastať, keďže sú viazané na city majiteľov, ktorí sa chcú vhodne postarať o svojich psov až do konca,“ predvída profesor Kensuke Kato z Univerzity Kjúšú.

Vznik reštaurácií, v ktorých ponúkajú jedálne lístky pre psy aj ich majiteľov alebo špeciálnych stredísk, ktoré zabezpečujú služby veterinárnych zdravotníkov „na zavolanie“, jeho tvrdenie potvrdzujú. „Keďže ide o nový druh podnikania, bude si vyžadovať aj vypracovanie prísnych pravidel,“ dodal Kato.

www.lifewithdogs.tv, www.the-japan-news.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia