Japonsko si pripomína výročie zhodenia atómovej bomby na Nagasaki, OSN vyzýva na denuklearizáciu

Nagasaki
Japonci si pripomínajú 73. výročie zhodenia americkej atómovej bomby, ktorej dôsledkom bola smrť desiatok tisíc ľudí. Foto: SITA/AP

TOKIO 9. augusta (WebNoviny.sk) – Obyvatelia mesta Nagasaki a ostatní Japonci si vo štvrtok pripomínajú 73. výročie zhodenia americkej atómovej bomby, ktorej dôsledkom bola smrť desiatok tisíc ľudí.

Na spomienke sa zúčastnil aj António Guterres, ktorý ako vôbec prvý generálny tajomník OSN navštívil Nagasaki. Guterres povedal, že obavy z jadrovej vojny pretrvávajú aj 73 rokov po tragédii, ktorá by sa už nikdy nemala opakovať. Vyzval preto všetky krajiny, aby sa zaviazali k denuklearizácii a podnikli pre to všetky potrebné kroky. Vyjadril sa tak v čase obnovených snáh o denuklearizáciu Kórejského polostrova. Starosta Nagasaki Tomihisa Taue rovnako vyzval japonskú vládu, aby vyvinula viac úsilia pre jadrové odzbrojenie vo svete.

Nagasaki sa stalo terčom jadrového útoku USA 9. augusta 1945, tri dni po Hirošime. Pôvodným cieľom bomby s názvom Fat Man (Tučný muž) bolo mesto Kokura, kým Nagasaki iba náhradným. Mesto však zahaľovali mraky a stroj pre nedostatok paliva nemohol čakať na zlepšenie počasia, preto zamieril k Nagasaki. Po 43-sekundovom páde bomba explodovala takmer 500 metrov nad mestom. Útok si vyžiadal približne 70-tisíc obetí.

Spojené štáty deklarovali, že cieľom ich konania bolo predísť ďalším vojnovým obetiam a nevypočítateľným útokom krajiny vychádzajúceho slnka. Druhá svetová vojna sa definitívne skončila 2. septembra 1945 podpísaním kapitulácie Tokia. Japonsko je dodnes jedinou krajinou, ktorá sa stala terčom jadrových útokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov