Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie, následne cunami

Zemetrasenie
Foto: SITA

TOKIO 25. októbra (WEBNOVINY) – Oblasť pri východnom pobreží japonského ostrova Honšu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 7,3.

Informuje o tom Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), ktorý mapuje zemetrasenia vo všetkých častiach sveta.

Pobrežie po zemetrasení zasiahla aj 30-centimetrová vlna, ktorá však podľa dostupných informácií nespôsobila vážnejšie škody.

Správu o cunami priniesla verejnoprávna stanica NHK, zatiaľ čo podľa tlačovej agentúry Kjódó Cúšinša vydali úrady v piatich východných prefektúrach príslušnú výstrahu.

Agentúra uvádza, že varovanie sa týkalo aj pracovníkov poškodenej atómovej elektrárne vo Fukušime, jej prevádzkovateľ však v citovanom vyhlásení tvrdí, že najnovšie otrasy nezanechali na zariadení žiadne následky.

Podmorské zemetrasenie s magnitúdou 7,3 seizmológovia zaznamenali v sobotu nadránom miestneho času v oblasti ležiacej niekoľko stoviek kilometrov severovýchodne od Tokia.

Tichomorské centrum varovania pred cunami uviedlo, že nepredpokladá vznik ničivých vĺn, zatiaľ čo Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS) uvádza „nízku pravdepodobnosť“ obetí na životoch alebo materiálnych škôd.

Východné pobrežie Honšu v marci 2011 zasiahlo ničivé zemetrasenie a cunami, ktoré po sebe zanechali vyše 18-tisíc mŕtvych a okrem iného tiež spôsobili sériu havárií v jadrovej elektrárni Fukušima I.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom