Jaromír Čižnár neodstúpi, ak dá súd za pravdu Čentéšovi

Jaromír Čižnár
Kandidát na vymenovanie za generálneho prokurátora SR Jaromír Čižnár počas zasadnutia Ústavnoprávneho výboru NR SR. Bratislava, 17. jún 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Kandidát Smeru-SD na generálneho prokurátora Jaromír Čižnár v prípade zvolenia a vymenovania prezidentom neodstúpi z funkcie, ak Ústavný súd (ÚS) SR dá za pravdu nevymenovanému kandidátovi Jozefovi Čentéšovi.

Čižnár je pripravený odstúpiť iba v prípade, ak ústavný súd bude konštatovať, že Čentéšove práva boli poškodené Čižnárovým zavinením. „Neviem, prečo sa mne dáva za vinu, že nekoná prezident a ústavný súd,“ povedal v pondelok na parlamentnom ústavnoprávnom výbore Čižnár.

O odpoveď ho žiadali nezaradený poslanec Radoslav Procházka i Lucia Žiňanská (SDKÚ-DS), ktorí upozorňovali aj na práva parlamentom zvoleného kandidáta Čentéša.

Ten o funkciu bojuje na ústavnom súde. „Erárni politici si porovnávajú pipíky a s prepáčením serú na národ,“ konštatoval Procházka.

Čižnár si váži Čentéšove odborné kvality

Jozef Čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

Kandidát Smeru-SD na post generálneho prokurátora neodpovedal na otázku, či Čentéša považuje za právoplatne zvoleného. „Právoplatne odmietnutého,“ dodal iba.

Čižnár zároveň nekonkretizoval, či Čentéšovi ponúkne post prvého námestníka, ako ho o to žiadal nezaradený poslanec Alojz Hlina. „Vážim si odborné kvality pána Čentéša,“ konštatoval s tým, že v prípade zvolenia s ním chce spolupracovať, zatiaľ však nevie, v akej pozícii.

Akékoľvek politické tlaky na svoju osobu Čižnár odmieta, podľa vlastných slov bude konať v akýchkoľvek prípadoch, ak si to situácia bude vyžadovať.

Konal by aj v prípade, aký sa odohral koncom týždňa v Česku, ak by na Slovensku mala polícia rovnakú sumu dôkazov. „Je konečne potrebné zmeniť imidž prokuratúry, aby sa o nej nehovorilo len vtedy, keď sa tam niečo stane, ale keď dosiahne niečo pozitívne,“ konštatoval Čižnár s tým, že mu pôjde o výsledky.

Modifikovať chce štruktúry generálnej prokuratúry, niektoré odbory podľa neho nepreukázali svoje opodstatnenie a zmenil by ich na oddelenia. Za najdôležitejší považuje Čižnár Trestný odbor.

Previerky spisov

Jozef Čentéš podal sťažnosť na ústavný súd

Smer-SD v januári nezískal súhlas s kandidatúrou od Jaromíra Čižnára, ktorého Rada prokurátorov označila ako najvhodnejšieho kandidáta na zvolenie za generálneho prokurátora.

Ten sa vtedy rozhodol vyčkávať s možnou kandidatúrou na tento post, až kým ústavný súd nerozhodne o tom, či pozastaví alebo nepozastaví voľbu kandidáta na generálneho prokurátora.

Prezidentom nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš v sťažnosti na Ústavnom súde SR namieta porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom v súvislosti s prezidentovými argumentmi, pre ktoré ho nevymenoval za generálneho prokurátora.

Sťažnosť obsahuje aj návrh na nariadenie dočasného opatrenia, aby sa v Národnej rade SR nekonala nová voľba generálneho prokurátora, kým ústavný súd nerozhodne vo veci samej.

Na generálnej prokuratúre by zaviedol tzv. previerky spisov, podobne, ako tu urobil na krajskej prokuratúre.

Prokurátori by vždy po mesiaci, dvoch informovali, ako postupujú v prípadoch, ktoré sú im zverené.

Upozornil, že na generálnu prokuratúru by sa mal robiť výber, nie nábor.

Čižnár nevie a ani sa premiéra Roberta Fica nepýtal, čo také závažné sa deje na generálnej prokuratúre, že sa musia prijímať zákony v skrátenom legislatívnom konaní a zmeniť postoj k voľbe generálneho prokurátora.

Poslanca Smeru-SD Antona Martvoňa zaujímalo, aký má Čižnár postoj k postihom drobných užívateľov marihuany. „Dlhodobo stíhame následky a nie príčiny,“ poznamenal Čižnár.

Podľa neho je nezmyslom, ak majú mať študenti za dve marihuanové cigarety záznam v registri trestov. Polícia si častokrát uľahčuje prácu, tak namiesto naháňania dílerov urobí raziu na vysokoškolskom internáte. Tento prístup by sa podľa Čižnára mal zmeniť.

Ústavnoprávny výbor odsúhlasil Čižnárovu kandidatúru a plénu odporučil vykonať voľbu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaJaromír ČižnárJozef ČentéšRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR