Jaroslav Halák sa stal prvou hviezdou zápasu, Budaj druhou

Jaroslav halak
Zľava: Brankár Jaroslav Halák v súboji so Stevenom Stamkosom z tímu Tampa Bay Lightning. Foto: SITA/AP

NEW YORK 18. marca (WEBNOVINY) – Hokejový brankár Jaroslav Halák sa stal prvou hviezdou sobotňajšieho súboja NHL v Tampe Bay, ktorý St. Louis vyhralo 3:1 a zabezpečilo si postup do play-off.

Halák mal 22 úspešných zákrokov, v prvej tretine zlikvidoval aj tutovku lídra tabuľky strelcov Stevena Stamkosa a v druhej nájazd Bretta Connollyho.

„Je to skvelé, že sme už v play-off, ale ešte naň nikto v tíme nemyslí. Ešte nás čaká deväť zápasov základnej časti a my sa pokúsime vyhrať čo najviac zápasov. Budeme sa snažiť odviesť čo najlepšiu prácu a som presvedčený, že budeme hrať naplno,“ povedal podľa AP Halák, ktorého v 200. zápase v NHL delili od 23. shutoutu len 4 minúty.

Premiérovým gólom v NHL ho prekonal Brendan Mikkelson. Blues ako prvý tím v sezóne získali 100 bodov.

V akcii bol v sobotu aj ďalší slovenský brankár Peter Budaj, ktorého Montreal prehral s New York Islanders 2:3 po samostatných nájazdoch. Banskobystričan si v súboji pripísal 36 zásahov. Dvadsaťdeväťročný Budaj pomohol svojmu tímu aj v ofenzíve, v tretej tretine stál na začiatku akcie, na konci ktorej Leblanc vyrovnal na 2:2. Pre Budaja išlo o druhú tohotosezónnu asistenciu.

Po stretnutí ho vyhlásili za jeho druhú hviezdu. Súboj dvoch najhorších tímov Východnej konferencie rozhodol v šiestej sérii Josh Bailey a Islanders prerušili sériu piatich prehier v rade.

Boston vyhral po nájazdoch

Hokejisti Bostonu si v domácom prostredí poradili s Philadelphiou 3:2 po samostatných nájazdoch a prerušili sériu štyroch prehier v rade. Aktuálni šampióni zámorskej NHL viedli po prvej tretine už 2:0, „letci“ však skórovali v každej nasledujúcej dvadsaťminútovke a duel napokon dospel až do predĺženia.
Zdeno chara

V ňom gól nepadol a rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých sa presadili prví piati exekútori a zlyhal až Danny Briere. Treťou hviezdou zápasu bol slovenský kapitán Bostonu Zdeno Chára, jeho reprezentačný spoluhráč Andrej Meszároš pre zranenie za hostí nehral.

„Niekedy, keď prehráte v rozstrele, potom to beriete veľmi osobne. Po výhre sa však cítite veľmi dobre. Dnes to bolo počas celých 65 minút veľmi náročné,“ povedal brankár Bruins Tim Thomas, ktorý v tejto sezóne v šiestich rozstreloch ani raz neprehral. Bruins sa vďaka dvom bodom vrátili na čelo Juhovýchodnej divízie a na 2. miesto Východnej konferencie, keďže Ottawa prehrala doma s Torontom 1:3.

Do zostavy Buffala sa po päťzápasovej pauze pre chorobu vrátil na Floride Andrej Sekera, Sabres prehrali 2:3 po nájazdoch. Duel rozhodol Dmitrij Kulikov, ktorý nastúpil prvýkrát po zranení kolena a vynechaní 23 súbojov.

Tri asistencie Crosbyho

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby potvrdil, že ak je zdravý, predstavuje pre obranu súperov obrovské nebezpečenstvo. Na víťazstve „tučniakov“ 5:2 na klzisku New Jersey sa kanadský reprezentant podieľal troma asistenciami.
Sidney crosby

Pittsburgh dosiahol jedenáste víťazstvo v rade, čo je najdlhšia séria v tejto sezóne v celej súťaži. Jevgenij Malkin strelil 40. gól sezóny a je aj naďalej lídrom kanadského bodovania súťaže.

„Sme tím a teším sa, že sa nám všetkým darí. Hráme dobrý hokej a teším sa, že sa mi opäť podarilo zapadnúť do mužstva,“ povedal Crosby.

Najlepší tím Východnej konferencie New York Rangers nestačil doma na mladý tím Colorada, s ktorým prehral 1:3. Avalanche bojujú o play-off a momentálne sa posunuli na 7. miesto na Západe. Rangers z posledných siedmich zápasov vyhrali len dva, ich náskok pred Pittsburghom v tabuľke je už len dva body. Po troch zápasoch sa v ich drese strelecky presadil iný útok ako formácia Gáborík, Richards, Hagelin.

Havlát pretrhol streleckú smolu

Antti Niemi

Minnesota doma podľahla Caroline 3:5, pričom nezvládla tretiu tretinu.

„Divosi“ totiž po štyridsiatich minútach viedli v pomere 3:2. Prvé góly od 17. decembra strelil Martin Havlát, ktorý sa tento týždeň vrátil po 39-zápasovej absencii pre zranenie, a rozhodol o výhre San Jose nad Detroitom.

„Už je to dosť dávno, čo som skóroval. Pre nás to bol záaps play-off, bojujeme o miesto vo vyraďovacej časti a každý bod je pre nás dôležitý,“ povedal Havlát. Súboj o miesta v play-off Západnej konferencii ešte viac zdramatizovalo víťazstvo Los Angeles nad Nashvillom.

Kings vyhrali siedme z posledných deviatich stretnutí a štvrté v sérii. V tabuľke konferencie je rozdiel medzi 7. až 11. miestom len trojbodový, o šancu na pozíciu pre play-off bojujú Colorado, San Jose, Los Angeles, Phoenix a Calgary.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Boston – Philadelphia 3:2 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 7. Kelly (Pouliot, Rolston), 18. Seguin (P. Bergeron, Marchand), rozhodujúci sam. nájazd P. Bergeron – 30. Read (Briere, Carle), 56. Voráček (Coburn, Read)

New Jersey – Pittsburgh 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)

Góly: 17. Greene (Kovaľčuk, Fayne), 43. P. Sýkora (Eliáš, Greene) – 2. J. Neal (Malkin), 31. Dupuis (J. Staal, Niskanen), 32. Cooke (Crosby, T. Kennedy), 33. Malkin (Crosby, Kunitz), 46. Cooke (T. Kennedy, Crosby)

Minnesota – Carolina 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)

Góly: 8. Brodziak (Kampfer, Gilbert), 33. N. Johnson (Brodziak, Scandella), 36. Christensen (Brodziak, Clutterbuck) – 2. Bowman, 38. Bowman (B. Sutter, A. Stewart), 48. B. Sutter (Bowman), 49. Brent (E. Staal, Tlustý), 59. Larose (J. Jokinen)

Montreal – New York Islanders 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 0:2, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 3. Palushaj (Nokelainen), 44. Leblanc (Subban, BUDAJ) – 22. Streit (F. Nielsen), 37. F. Nielsen (Hamonic, Bailey), rozhodujúci sam. nájazd Bailey. Peter Budaj (Montreal) mal 36 úspešných zákrokov.

New York Rangers – Colorado 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly: 11. Zuccarello (Girardi, McDonagh) – 16. Hunwick (Mueller, Duchene), 30. Landeskog (R. Wilson, O´Reilly), 60. Paul Štastný (R. Wilson, McGinn)

Ottawa – Toronto 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Góly: 59. Greening (Kuba, O´Brien) – 28. Connolly, 41. Kessel (Gardiner, Bozak), 53. Phaneuf (Kessel, Gardiner)

Tampa Bay – St. Louis 1:3 (0:2, 0:1, 1:0) –

Góly: 56. Mikkelson (A. Hall, Wallace) – 15. Berglund (Pietrangelo, Oshie), 20. Schwartz (C. Stewart, Colaiacovo), 23. Perron (Oshie). Jaroslav Halák (St. Louis) mal 22 úspešných zákrokov a stal sa prvou hviezdou zápasu.

Florida – Buffalo 3:2 po sam. nájazdoch (2:1, 0:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 18. Samuelsson (Fleischmann, Weiss), 18. Madden (Jovanovski, Gudbranson), rozhodujúci sam. nájazd Kulikov – 2. Ennis (Stafford, Foligno), 30. D. Roy (Pominville)

Vancouver – Columbus 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Góly: 17. Booth (Higgins, Hamhuis), 18. D. Sedin (H. Sedin), 33. Edler (Schneider), 56. D. Sedin (H. Sedin, Edler) – 8. Prospal (Atkinson, S. Mason), 36. J. Johnson (Johansen), 57. Wisniewski (J. Johnson, Letestu)

Los Angeles – Nashville 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Góly: 8. Kopitar (Penner, Lewis), 49. Penner (Lewis, Scuderi), 54. King (J. Carter), 57. Clifford (Nolan, Doughty) – 34. Erat (R. Suter, S. Weber), 58. Fisher (Klein, Erat)

San Jose – Detroit 3:2 po predĺžení (2:1, 0:0, 0:1 – 1:0)

Góly: 1. Pavelski (Couture, J. Thornton), 19. Havlát (Marleau), 64. Havlát (Braun, Moore) – 19. Daciuk (N. Kronwall), 49. Filppula (Janik)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraJaroslav HalákJevgenij MalkinMartin HavlátPaul StastnyPeter BudajSidney CrosbyTim ThomasZdeno Chára