Jaroslav Spišiak popiera zverejnenie mafiánskych zoznamov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Spisiak
Prezident Policajného zboru SR Jaroslav Spišiak. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Policajný prezident Jaroslav Spišiak popiera, že by boli medializované zoznamy mafiánske.

„Kategoricky odmietame názov týchto zoznamov ako mafiánske zoznamy. Pretože nie každá osoba zo zoznamu je považovaná políciou za záujmovú osobu, a už vôbec nie za člena zločineckej štruktúry,“ tvrdí Spišiak v písomnom stanovisku, ktoré agentúre SITA poslala Jana Pôbišová z Prezídia Policajného zboru.

V zoznamoch sú podľa Spišiaka uvedení aj ľudia, ktorí prišli do styku so záujmovými osobami ako obchodní partneri či právni zástupcovia.

Denník Nový Čas pred pár dňami publikoval zoznamy osôb bez priezvisk a osobných údajov, TV Markíza zverejnila zoznamy, ktoré okrem mien obsahujú aj rodné čísla, evidenčné čísla vozidiel či čísla zbraní aj fotografie.

Prezídiu Policajného zboru média poskytli k nahliadnutiu a vyjadreniu len súbory s názvom Piťovci. Spišiak priznal, že údaje odcudzili z Úradu boja proti organizovanej kriminalite.

„Vykonávame intenzívne šetrenie v súčinnosti s inšpekciou ministerstva vnútra, ktoré bude jednoznačne smerovať k identifikovaniu konkrétnych osôb zodpovedných za tento únik informácií,“ poznamenal Spišiak.

Zoznam mien je zoradený podľa náhodného výberu z elektronických databáz

Podľa policajného prezidenta nejde o účelovo vypracované zoznamy jednotlivých členov organizovanej kriminality. Ide o súbory mien, ktoré sa nachádzajú v určitých celkoch slúžiacich na dokumentovanie štruktúr zločineckých skupín v Bratislave.

„Osoby nachádzajúce sa na jednotlivých zoznamoch sú zoradené podľa náhodného výberu z elektronických databáz, do ktorých boli zaradené podľa zákonmi umožňujúcich postupov a oprávnení Policajného zboru,“ konštatoval Spišiak.

Zo zoznamu podľa neho nie je zrejmá žiadna súvislosť medzi jednotlivými osobami, a nie všetky osoby sú podľa operatívneho rozpracovania kmeňovými členmi zločineckých zoskupení.

Databáza obsahuje vždy aj zdôvodnenie, prečo sa osoba uvádza v zozname

Spišiak upozorňuje, že informačná databáza na dokumentovanie postupov pracovníkov Úradu boja proti organizovanej kriminalite obsahuje vždy aj textovú časť a zdôvodnenie, prečo sa konkrétna osoba uvádza v takomto súbore informácií.

„Nejedná sa teda o cielenú analýzu zločineckej štruktúry vypracovanú s úmyslom poznať aktuálny stav jednotlivých zločineckých skupín. S týmto úmyslom neboli na Úrade boja proti organizovanej kriminalite vypracované žiadne zoznamy s cieľom dokladovať alebo informovať o štruktúre zločineckých skupín,“ tvrdí Spišiak.

Odcudzili len časť informačnej databázy

Polícia tvrdí, že bola odcudzená len tá časť informačnej databázy, ktorá slúži na základnú všeobecnú orientáciu pre určených pracovníkov Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Na základe striktne stanovených pravidiel si ju možno vyžiadať kedykoľvek, keď je to zo služobného dôvodu potrebné.

Súbor informácií o dianí v organizovanej kriminalite je v informačnom systéme neustále aktualizovaný a zoznam mien sa vytvorí vždy len vtedy, keď oň požiada oprávnený príslušník Úradu boja proti organizovanej kriminalite pre svoje služobné potreby.

Informácie slúžia pre rozpracovanie zločineckých skupín

Takto uniknuté informácie netvoria prekážku pre ďalšie operatívne rozpracovanie zločineckých skupín alebo trestnoprocesné konania v konkrétnych kauzách.

„Ich výpovedná hodnota je minimálna. Týmto únikom informácií nedošlo k žiadnemu narušeniu činnosti Úradu boja proti organizovanej kriminalite,“ argumentuje Spišiak.

Výpovedná hodnota pre členov podsvetia je podľa neho tiež nulová, lebo jednotliví členovia zločineckých skupín si musia byť aj tak vedomí, že keď si zvolili takúto životnú dráhu automaticky sa stali záujmovými osobami Policajného zboru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján PackaJaroslav Spišiak