Jastrabová a Battistella sa stali majstrami sveta v Yorkshire, zo Slovákov boli najlepší Štoček a Paulechová

Megan Jastrabova
Američanka Megan Jastrabová sa stala majsterkou sveta v pretekoch s hromadným štartom na šampionáte v cestnej cyklistike v anglickom Yorkshire. Foto: SITA/AP, Manu Fernandez

Američanka Megan Jastrabová a Talian Samuele Battistella sa stali v piatok majstrami sveta v pretekoch s hromadným štartom na šampionáte v cestnej cyklistike v anglickom Yorkshire. Jastrabová ovládla súťaž junioriek, Battistella bol najlepší medzi pretekármi do 23 rokov.

Najlepšia zo Sloveniek bola Paulechová

Juniorky súťažili na trati dlhej 86 kilometrov so štartom v Doncasteri a cieľom v Harrogate, najlepšia zo Sloveniek Radka Paulechová finišovala na 28. mieste s odstupom 43 sekúnd na víťazku.Ďalšia Slovenka Nora Jenčušová obsadila 59. pozíciu s mankom 2:10 min na svetovú šampiónku, Simona Záhorcová skončila na 88. priečke (+13:52 min).

Jastrabová v záverečnom špurte zdolala Belgičanku Julie de Wildeovú a Holanďanku Lieke Nooijenovú.

„Nemôžem tomu uveriť. Smejem sa od ucha k uchu a som veľmi vďačná svojím tímovým kolegyniam. Bez nich by som nič nedosiahla. Boli tam pre mňa od začiatku do konca,“ uviedla 17-ročná Jastrabová, cituje ju portál cyclingnews.com.

Víťaz Eekhoff bol diskvalifikovaný

Napokon sa však víťazom nestal, lebo bol dodatočne diskvalifikovaný pre nedovolenú jazdu v závetrí tímového auta po páde v strednej časti pretekov.

Z nečakanej zlatej medaily sa teší pôvodne druhý Talian Samuele Battistella, zo striebra Švajčiar Stefan Bissegger a z bronzu domáci Thomas Pidcock. Víťaz časovky Dán Mikkel Bjerg finišoval na ôsmom mieste s odstupom 38 sekúnd.

Najlepší z tria Slovákov Matúš Štoček sa posunul na 29. priečku s odstupom vyše 3 minút na víťaza. Adam Foltán a Lukáš Kubiš prišli do cieľa s výrazným mankom 20:35 min na stotreťom, resp. stoštvrtom mieste.

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike – Yorkshire (Angl.):

Juniorky – preteky s hromadným štartom (Doncaster – Harrogate, 86 km): 1. Megan Jastrabová (USA) 2:08:00 h, 2. Julie de Wildeová (Belg.), 3. Lieke Nooijenová (Hol.) – obe rovnaký čas ako víťazka, … 28. Radka Paulechová +43 s, 59. Nora Jenčušová +2:10 min, 88. Simona Záhorcová (všetky SR) +13:52

Muži do 23 rokov – preteky s hromadným štartom (Doncaster – Harrogate, 173 km): 1. Samuele Battistella (Tal.), 2. Stefan Bissegger (Švaj.), 3. Thomas Pidcock (V. Brit.) – obaja rovnaký čas ako víťaz,… 29. Matúš Štoček (SR) +3:02 min,… 103. Adam Foltán, 104. Lukáš Kubiš (obaja SR) +20:35.

Viac k osobe Matúš ŠtočekMegan JastrabováNils EekhoffNora JenčušováRadka PaulechováSamuele BattistellaSimona Záhorcová