JAVYS má na vyraďovanie V1 ďalších 62,62 mil. eur

Jaslovské Bohunice
Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) podpísali tri grantové dohody v celkovej hodnote 62,62 mil. eur. Doteraz podpísala európska banka so spoločnosťou JAVYS celkovo 15 grantových dohôd v objeme približne 204 mil. eur. “Grantová dohoda je garanciou, že EBOR ako administrátor Medzinárodného fondu pre podporu odstavenia blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF) bude zo zdrojov fondu uhrádzať náklady za ďalšie projekty, ktoré sa týkajú prípravy a realizácie vyraďovania JE V1,“ uviedol hovorca Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Dobroslav Dobák.

Fond BIDSF zriadila Európska únia a niekoľko členských krajín Európskej únie. Prispievatelia zverili správu fondu a jeho finančných prostriedkov Európskej banke pre obnovu a rozvoj, ktorá riadi všetky operácie a projekty financované z tohto fondu. Základom pre napĺňanie účelu, teda čerpanie fondu, bolo uzatvorenie Rámcovej dohody medzi Ministerstvom hospodárstva SR a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj v roku 2001.

Prostriedky z tohto fondu majú slúžiť na čiastočnú úhradu nákladov, ktoré vznikli Slovenskej republike predčasným odstavením jadrovej elektrárne V1. Čerpanie finančných prostriedkov na realizáciu jednotlivých projektov sa uskutočňuje na základe grantových dohôd uzavretých medzi spoločnosťou JAVYS a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EBOR Európska banka pre obnovu a rozvojJAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť