Je bláznivé čakať, že plyn v zime nepriškrtia, varuje Česko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn
Foto: SITA/AP

PRAHA 30. septembra (WEBNOVINY) – Je bláznovstvom očakávať, že plyn cez Ukrajinu počas tejto zimy potečie ako zvyčajne.

Vyhlásil to v pondelok Václav Bartuška, splnomocnenec českej vlády pre energetickú bezpečnosť s tým, že Európa sa musí pripraviť na výpadky dodávok plynu na trase z Ruska do Európy.

Prímerie na Ukrajine nevydrží, myslí si Bartuška

Bartuška pochybuje, že prímerie medzi proruskými separatistami a ukrajinskou vládou vydrží počas zimy. Podľa neho je tak pravdepodobné, že boje v určitom momente dodávky zablokujú.

„Povedal by som, že je bláznovstvom očakávať túto zimu zvyčajnú situáciu v oblasti tranzitu plynu,“ povedal Bartuška. „Náš základný scenár pre túto zimu je, že cez Ukrajinu nepríde žiadny plyn, žiaden tranzit túto zimu. To je základný scenár, to je očakávanie,“ dodal.

Zároveň poznamenal, že niektoré krajiny, napríklad Česko, majú prístup na západné trhy a taktiež k plynovodu Nord Stream. Ten privádza ruský plyn cez Nemecko a obchádza Ukrajinu. „Pre Česko… by nulový tranzit cez Ukrajinu bola okolnosť, s ktorou môžeme žiť,“ povedal Bartuška.

Bolo by to ťažké pre niektoré krajiny, predovšetkým na východe a juhu Európy, doplnil. „Bulharsko a Maďarsko by spomedzi krajín EÚ mohli byť zasiahnuté najvýraznejšie, z krajín, ktoré nie sú členmi by pravdepodobne mohlo byť najvážnejšie zasiahnuté Moldavsko a Srbsko,“ doplnil Bartuška.

Moskva verí, že o plyne sa s Kyjevom dohodne

Moskva dúfa, že sa s Kyjevom tento týždeň dohodne na harmonograme splátok ukrajinského dlhu za ruský plyn. Povedal to v utorok ruský minister energetiky Alexander Novak. Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajine v júni pre spor o jeho cenu. Po niekoľkých kolách rokovaní, ktoré sprostredkovala Európska únia, aj Moskva aj Kyjev uviedli, že minulý týždeň na stretnutí v Berlíne dosiahli pokrok.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Šéf ruského rezortu energetiky zopakoval, že Kyjev musí zaplatiť aspoň časť zo svojho dlhu v sume 5,3 mld. USD a až potom ruská štátna plynárenská firma Gazprom obnoví dodávky Ukrajine. „Je to pre nás vecou princípu, že časť dlhu sa musí uhradiť pred začiatkom dodávok,“ povedal Novak novinárom počas návštevy Kazachstanu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Novak ďalej uviedol, že Kyjev je ochotný zaplatiť 3,1 mld. USD, ale ešte treba dohodnúť harmonogram a cenu. Moskva chce, aby Kyjev peniaze poslal v dvoch splátkach, a to 2 mld. USD pred obnovením dodávok plynu a 1,1 mld. USD do konca tohto roka. Ukrajina podľa ruského ministra energetiky chce peniaze poslať v troch splátkach, a to v sumách 1,5 mld. USD, 0,8 mld. USD a 0,8 mld. USD. Kyjev okrem toho chce, aby sa najprv obnovili dodávky plynu.

EÚ chce znížiť energetickú závislosť od Ruska

Členské štáty Európskej únie musia presadzovať legislatívu, ktorá zabráni spoločnostiam, ako je ruský Gazprom, aby dominovali v sektore plynovodov. Uvádza sa to v návrhu dokumentu pre budúcomesačné rokovanie lídrov EÚ.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovane ostro kritizoval takzvaný tretí energetický balíček, ktorý v EÚ bráni energetickým firmám vlastniť prepravné trasy, ak ich používajú na prepravu vlastného plynu. Ide totiž o legislatívu, s ktorou nie je v súlade ruský plynovod Južný prúd (South Stream), keďže Moskva by kontrolovala aj plynovod aj prepravovaný plyn.

Dokument pre októbrový summit lídrov EÚ, ktorý má agentúra Reuters k dispozícii, opätovne potvrdzuje „naliehavú nutnosť efektívneho uplatnenia ustanovení tretieho energetického balíčka“. Rusko argumentuje, že Južný prúd skôr zlepšuje ako zhoršuje energetickú bezpečnosť EÚ, pretože odstraňuje nutnosť tranzitu cez Ukrajinu. EÚ sa však snaží zmenšiť závislosť od ruskej ropy a plynu.

Lídri EÚ sa budú na októbrovom summite v Bruseli všeobecne zaoberať energetickou politikou bloku a otázkou ako diverzifikovať dodávky. Ďalší paragraf návrhu dokumentu pre summit, ktorý sa tiež pravdepodobne nebude Rusku páčiť, zdôrazňuje nutnosť obmedziť viazanosť ceny plynu pri dlhodobých kontraktoch na cenu ropy. Takúto viazanosť Rusko uprednostňuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin