Je čas na mená, obhajuje Figeľ možného kandidáta Hrušovského

Jan figel
Ján Figeľ Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Ľudová platforma má podľa predsedu KDH Jána Figeľa šancu aj zodpovednosť dohodnúť sa na spoločnom prezidentskom kandidátovi.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, hovoriť o alternatíve bez ambície postaviť spoločného prezidentského kandidáta by bolo veľmi lacné alebo minimalistické. „My potrebujeme ponúknuť ľuďom programovú, politickú, ale aj personálnu alternatívu tak, aby sa mohli zodpovedne rozhodnúť,“ zdôraznil.

Zatiaľ sa podľa Figeľa nerokuje o menách, skôr o základných východiskách a procese, ale prichádza čas, ktorý bude aj o menách. „Pavol Hrušovský bol dvakrát na čele parlamentu. Svojimi postupmi, svojím nasadením potvrdil, že postavu v ústavnom rámci číslo dva zvládal. Dokázal stabilizovať pomery, vnášať politickú kultúru, riešiť krízy. Slovensko potrebuje skúseného, statočného a nekomunistického prezidenta,“ vyhlásil predseda KDH v súvislosti s kandidatúrou Hrušovského.

Podľa Figeľa to však nie je jednoduchá téma. Upozornil pritom, že v roku 2004 stredopravé strany išli oddelene do volieb a vo finále prezidentských volieb sa ocitol Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar. „Takto sa končí nespolupráca, potom je voľba veľmi ťažká,“ konštatoval.

V roku 2009 išli tieto strany v dohode, kandidátkou bola Iveta Radičová a dostala sa do finále. „Síce nezvíťazila, ale o rok na to stredopravé strany aj vďaka prezidentskej kampani sformovali vládu po parlamentných voľbách. Som presvedčený, že spoločný postup vo voľbách je našou príležitosťou i zodpovednosťou na celkovú zmenu na Slovensku,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováJán FigeľPavol HrušovskýVladimír Mečiar