Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Romovia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Je Deň Rómov. Pollák hovorí, čo ich vytrhne zo závislostí

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Tradičné rómske hodnoty sú predpokladom úspechu projektov v rómskych komunitách. Uviedol to na margo Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si svet pripomína v stredu, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

Zvyky a tradičné hodnoty musia pretrvať

„Je dôležité, aby sme v našich rómskych rodinách uchovávali aj v skromných podmienkach rómske zvyky a tradičné hodnoty, a teda úctu k starším, lásku k deťom a súdržnosť v rodine,“ priblížil pre agentúru SITA.

Deň Rómov si ľudia pripomínajú na počesť prvého svetového kongresu Rómov v Orphingtone pri Londýne, na ktorom sa začali písať dejiny sebauvedomenia Rómov a posilňovania hrdosti. „Rómska identita – Romipen znamená byť hrdým na to, že som Róm, na svoj pôvod a na svoje korene. Romipen je vyjadrením tradičných rómskych hodnôt, slušnosti a vzťahu k rodine,“ doplnil Pollák.

Tradičné hodnoty sú podľa jeho slov hodnotovým základom, na ktorom sa dá stavať aj pri realizácii rôznych programov. „Aj vďaka rómskym hodnotám môžu byť naše projekty úspešné a efektívne,“ pripomenul.

Budú pokračovať v systémových zmenách

Úrad rómskeho splnomocnenca bude tento rok pokračovať v zavedení systémových zmien v oblasti školstva a bývania. Bude pokračovať vo vysporiadaní pozemkov v Krásnohorskom Podhradí a v ďalších obciach. V spolupráci s ministerstvom dopravy pripravuje koncepciu prestupného bývania pre sociálne odkázané osoby.

Keďže budúcnosť podľa jeho slov patrí deťom, jeho úrad pripravuje návrh zákona, v rámci ktorého by sa zaviedla povinnosť pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia navštevovať materskú školu od útleho veku.

Rodičia týchto detí budú mať povinnosť podporovať deti aj v celodennom vzdelávaní na základnej škole. „Len vzdelanosť dostane Rómov zo závislosti od sociálneho systému,“ upozornil splnomocnenec. Ako dodal, je presvedčený, že táto investícia sa spoločnosti vráti.

Peter Pollák
Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Sviatok nie je venovaný len Rómom

„Medzinárodný deň Rómov, keď si pripomíname historické udalosti spred viac ako štyridsiatich rokov, sa môže stať aj dňom, keď odhodlanie a odvaha účastníkov orphingtonského kongresu pri zaradení Rómov do histórie ľudstva môžu byť motiváciou pre nový začiatok pozitívnych zmien v chudobných rómskych osadách,“ pripomenul.

„Rómom pri príležitosti tohto výnimočného dňa želám, aby nepociťovali hanbu za príslušnosť k rómskej národnostnej menšine. Želám im, aby boli hrdí na to, že sú Rómovia,“ uviedol Peter Pollák.

Tento deň je podľa neho venovaný nielen rómskemu obyvateľstvu, ale aj všetkým, ktorí na ceste za zlepšením spoločenského, politického a sociálneho postavenia kráčajú spolu s nami – Rómami a pomáhajú nám pri presadzovaní zámerov, ktoré sú v prospech Rómov a celého Slovenska.

RTVS odvysiela galavečer Amaro Džives

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov usporadúva v spolupráci s RTVS galavečer Amaro Džives – Náš deň, ktorý televízia v priamom prenose odvysiela 8. apríla na Dvojke.

V rámci tohto programu dostanú tri osobnosti, ktoré sa zaslúžili o zlepšenie vzťahov medzi Rómami a majoritou a o politické, vzdelanostné a kultúrne pozdvihnutie Rómov, cenu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Romipen.

Úrad si však tento deň pripomenie tiež organizovaním rôznych iných podujatí. V Spišskej Novej Vsi to bude spoločné darovanie krvi – „Rómska kvapka krvi“ a v obci Bystré otvoria nové komunitné centrum. Program si však pripravili i mimovládne organizácie. V pláne je módna prehliadka na námestí v obci Kecerovce či ochutnávka tradičných rómskych jedál a prednáška o histórii a kultúre Rómov v Hnúšti.

Odporúčané články

V osade pri Bardejove horelo, Rómovia prišli o chatrče Sečovce chcú obnoviť vyplácanie dávok v rómskej osade

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Správy z domova / zo Slovenska

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies