Rakúsko vypustilo dvojakú kvalitu z nekalých obchodných praktík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Austria 3045568_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa ministerky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej ide o nehorázny a neakceptovateľný krok Rakúska.

Rakúsko ako predsedajúca krajina Rady Európskej únie vypustilo z pripravovanej legislatívy „Novej dohody pre spotrebiteľov“ spomedzi nekalých obchodných praktík postihovanie dvojakej kvality výrobkov. Ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná je striktne proti a začala organizovať koalíciu štátov proti takémuto kroku. Informoval o tom v utorok hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Vladimír Machalík v tlačovej správe.

Krok Rakúska je neakceptovateľný

„Tento krok Rakúska je absolútne nehorázny a neakceptovateľný voči desiatkam miliónov európskych spotrebiteľov. Akým lobistickým záujmom podľahli predstavitelia Rakúska? Je to preto, že je Rakúsko na hranici stredovýchodnej Európy a smeruje cez neho na východ obrovské množstvo tovarov zo západnej Európy? Je to pre lobing nadnárodných výrobcov potravín či drogérie? S ďalšími postihnutými členskými krajinami stredovýchodnej Európy nedopustíme, aby sme mali na jednotnom trhu spotrebiteľov dvoch tried,“ uviedla Gabriela Matečná.

Slovenská agroministerka okamžite podľa svojho hovorcu iniciovala stretnutie s ministrom pôdohospodárstva Rumunska. To vystrieda Rakúsko v pozícii predsedajúcej krajiny Rady Európskej únie od januára. „Vypustenie problému dvojakej kvality, ktorý negatívne ovplyvňuje spotrebiteľov najmenej tretiny členských krajín EÚ, je absolútne neprijateľné a nemienime takéto konanie akceptovať,“ dodala Matečná. Ministerka pôdohospodárstva SR kontaktovala podľa Machalíka už aj eurokomisárku pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov Věru Jourovú, s ktorou sa stretne v januári.

Otázky aj na europoslancov

„Gabriela Matečná sa bude pýtať na dvojakú kvalitu aj europoslancov, s ktorými sa stretne v stredu. Vzhľadom na to, že väčšia časť delegácie bude z Nemecka, bude sa ich pýtať na praktiky tamojších podnikov, ktoré dovážajú na Slovensko produkty dvojakej kvality. Práve nemecké koncerny sa totiž vyjadrovali, že spotrebitelia na Slovensku a v stredovýchodnej Európe preferujú menej mäsa, viac konzervačných látok v potravinách, alebo že majú iný typ škvŕn na oblečení, a preto nemusia mať toľko účinných látok v pracích prostriedkoch,“ priblížil Machalík.

Slovenských europoslancov sa bude podľa hovorcu MPRV pýtať, ako zastupujú záujmy Slovákov. „V delegácii totiž bude aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý je bývalým dlhoročným šéfom spoločnosti Coca Cola na Slovensku. Táto spoločnosť pritom na Slovensko stále dováža výrobky dvojakej kvality. Europoslanec je tak v jasnom konflikte záujmov, že nezastupuje záujmy Slovákov,“ dodal Machalík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR