Je v poriadku, že Kaddáfího zabili, myslí si poslanec Šebej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kaddáfi
Zvrhnutého vodcu líbyjského režimu Muammara Kadáfího zabili 20. októbra. Foto: SITA, AP

Situácia v Tunisku

Veľké ilúzie si poslanec nerobí ani o Tunisku, kde sa uskutočnili voľby do ústavodarného zhromaždenia.

Tie sú podľa šéfa slovenskej diplomacie Mikuláša Dzurindu veľkým víťazstvom demokracie a občanov Tuniska, ktorí zvrhnutím autoritatívneho režimu začali tzv. Arabskú jar.

Voľby, v ktorých zvíťazili islamisti, boli slobodné a nezmanipulované aj podľa Šebeja. „Otázka je, či demokracia znamená aj slobodnú liberálnu spoločnosť,“ zamýšľa sa Šebej.

Očakáva, že v Tunisku, v ktorom je relatívne slobodná spoločnosť s veľkým podielom žien na verejnom živote, sa objavia prvky islamského štátu a povedie to k obmedzovaniu práv žien, ľudí inej viery a neveriacich.

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Zosadený líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, ktorého pred niekoľkými dňami zabili, svetu nepochybne chýbať nebude.

„Bol to sociopat, podporovateľ terorizmu, ktorý mal na svedomí mnoho životov. Svet je bez Kaddáfího lepší,“ povedal agentúre SITA poslanec Národnej rady SR a predseda zahraničného parlamentného výboru František Šebej.

To, že ho zabili, je podľa jeho slov v poriadku. Okolnosti smrti Kaddáfího, ktorý na čele severoafrickej krajiny stál 42 rokov, sú primerané tomu regiónu, myslí si Šebej.

Poslanec sa naopak pozastavuje nad mnohými komentátormi, ktorí sa nad smrťou Kaddáfího pohoršujú. „Mne to pripadá krajne pokrytecké. Čo čakali od toho regiónu? Čo čakali od tých povstalcov, z ktorých je mi úplne jasné, že časť patrí k štruktúram Al-kájdy, ktorí chodia vraždiť civilov do Iraku ako džihádisti. Čo čakali od tej ťažko opísateľnej zostavy, že to budú humanisti a demokrati?“ pýta sa Šebej.

Budúcnosť Líbye je veľmi nejasná

Otázka podľa neho je aj to, či tí, čo ho zabili, budú lepšími správcami Líbye ako on. „Ja mám skôr o tom pochybnosti,“ hovorí. Pre Líbyu by podľa poslanca bolo najlepšie, keby sa situácia v krajine stabilizovala a keby tam vznikla vláda, ktorá by ďalej spravovala krajinu bez zbytočného násilia a krviprelievania.

„Ale je celkom pravdepodobné, že prepuknú dlho dusené a tradičné historické konflikty medzi jednotlivými kmeňmi. V Líbyi je strašne veľa ručných zbraní, každý je ozbrojený. Nie je to homogénna krajina,“ upozorňuje Šebej.

Ako dodal, budúcnosť Líbye je tak veľmi nejasná. Predstavy o tom, že v krajine začne rozkvitať demokracia západného typu, rešpektovanie základných práv a liberálnych hodnôt, sú podľa Šebeja naivné.

.

Obrazom: Život a smrť Muammara Kaddáfího

Muammar Kaddáfí je mŕtvy
Plukovník Muammar Kaddáfí na archívnej snímke počas Arabského summitu v meste Sirta dňa 9. októbra 2010. Foto: SITA/AP

Muammar Kaddáfí je mŕtvy
Bývalý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí počas modlitieb v Benghazi na archívnej snímke z 25. februára 2010. Foto: SITA/AP
Muammar Kaddáfí je mŕtvy
Bývalý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí na archívnej snímke z 29. novembra 2010 počas tretieho summitu Africa - EÚ v Tripolise. Foto: SITA/AP
Muammar Kaddáfí je mŕtvy
Plukovník Muammar Kaddáfí na archívnej snímke počas ceremónie v bieloruskom hlavnom meste Minsk z dňa 3. novembra 2008. Foto: SITA/AP
Muammar Kaddáfí je mŕtvy
Plukovník Muammar Kaddáfí a bývalý egyptský diktátor Husní Mubarak na archívnej snímke z augusta 1990 z Egypta. Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František ŠebejMuammar Kaddáfí