Jeb Bush čelí kritike, používal pracovne súkromnú poštu

Jeb Bush
O kandidatúre Jeba Busha sa hovorilo aj pred poslednými primárnymi voľbami Republikánskej strany v roku 2008. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 15. marca (WEBNOVINY) – Pravdepodobný republikánsky prezidentský kandidát v nadchádzajúcich voľbách Jeb Bush používal osobný email počas svojho pôsobenia vo funkcii guvernéra Floridy.

Informoval o tom v sobotu denník Washington Post. Podľa jeho údajov takto okrem iného posielal správy o citlivých otázkach, ako sú presuny a cvičenia vojakov, ochrana jadrových elektrární v štáte a podobne. Bushovi spolupracovníci pre noviny povedali, že žiadny z mailov neobsahoval citlivé alebo tajné informácie a mnohé z udalostí boli zverejnené pre médiá. Bush zverejnil desaťtisíce mailov zo svojho guvernérskeho pôsobenia, k zvyšku má prístup štát Florida. Maily, ktoré považoval za súkromné, nezverejnil.

Správa nasleduje po tom, čo kritike za podobný postup počas výkonu funkcie čelí exministerka zahraničia Hillary Clintonová. Tá je zas predpokladanou favoritkou v boji o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany vo voľbách v roku 2016. Informácie prichádzajú tiež v čase, keď sa demokrati snažia odvrátiť pozornosť od sporných praktík tvrdením, že tak robil aj Bush na Floride, kde bol guvernérom v rokoch 1999 to 2007.

Clintonová, ktorá bola ministerkou zahraničia v rokoch 2009-2013, v utorok uviedla, že využívanie čisto súkromnej elektronickej pošty počas výkonu funkcie súviselo s „pohodlnosťou“. Exministerka sa dostala pod paľbu kritiky po tom, čo vyšlo najavo, že počas výkonu funkcie používala emailový server zo svojho domu v oblasti New Yorku a osobný účet. Kritici poukazujú na to, že tieto praktiky jej teoreticky umožnili ukryť dôležité fakty týkajúce sa jej pôsobenia na vysokom poste. Okrem toho je to podľa nich aj nebezpečné, keďže pošta bola ľahšie prístupná hackerom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hillary ClintonováJeb Bush