Jeden z víťazov Tour de France končí s cyklistikou

Andy schleck
andy schleck Foto: SITA/AP

BRUSEL 9. októbra (WEBNOVINY) – Profesionálny cyklistický pelotón bude od nadchádzajúcej sezóny chudobnejší o ďalšieho víťaza Tour de France. Okrem Cadela Evansa končí aj Andy Schleck.

Luxemburčan to oznámil vo štvrtok – tri mesiace po páde na Tour de France a komplikovanom zranení kolena. Odchádza vo veku 29 rokov, čo je ešte optimálny cyklistický vek.

Mladší z bratov Schleckovcov sa k celkovému triumfu na TdF 2010 dostal len vďaka tomu, že jeho premožiteľ Alberto Contador mal pozitívny nález na testosterón. Sám vtedy vyhlásil, že sa nikdy nebude považovať za víťaza prestížnych pretekov.

S odstupom štyroch pretrápených rokov má na vec iný pohľad: „Spomínam na to rád, pretože som vyhral a zaslúžil som si to.“ Ukázalo sa, že ročník 2010 bol vrcholom jeho kariéry. O rok neskôr ho o žltý dres pripravil Cadel Evans v časovke a odvtedy to nie len vinou zranení išlo s ním dolu vodou.

Vynechával jedny preteky za druhými, preto ho začali volať „Abandy“ Schleck. Mnohí mu vyčítajú, že cyklistike nevedel obetovať viac. Okrem triumfu a dvoch druhých miest na TdF má na konte má aj jedno víťazstvo na klasike, v roku 2009 uspel na Liége-Bastogne-Liége.

„Moja kariéra sa vyznačuje mnohými úspechmi, ale tiež viacerými nevyužitými príležitosťami. Kto vysoko lieta, hlboko padá. Ja som sa vždy dokázal postaviť na nohy, ale teraz sa to už nedá,“ priznal Schleck.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alberto ContadorAndy SchleckCadel Evans