Jeden zo strelcov na súde opísal, ako zabili Čongrádyho

Mŕtvola, zbraň, náboj
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) – Jeden z dvoch strelcov, ktorý sa zúčastnili na vražde Petra Čongrádyho v roku 2004, v stredu vypovedal pred Okresným súdom Bratislava I. Ten sa zaoberá prípadom zosnovania pokusu o vraždu Čongrádyho z roku 1999 ako aj zosnovaním samotnej vraždy v roku 2004. Peter Kopera uzavrel v prípade dohodu o vine a treste a je právoplatne odsúdený na trest 14 rokov a deväť mesiacov väzenia.

Na Čongrádyho mal strieľať Smetana

K účasti na vražde Koperu podľa vlastných slov donútil dnes už zosnulý Ivica T., ktorý sa cítil Čongrádym ohrozený. „Vyhrážal sa, že keď je ohrozený on, tak som ohrozený aj ja,“ uviedol Kopera. Priebeh vraždy podľa neho organizoval ďalší z odsúdených Ivan Beňo. „Prišiel som do bytu asi týždeň predtým, ako sa to malo robiť. Mali tam nachystané zbrane a oblečenie,“ uviedol svedok.

On sám ako aj druhý strelec Vladimír Smetana mali podľa neho pripravený pre každého samopal aj pištoľ. Pripravený mali aj biely pick-up, ktorý šoféroval Peter B. Beňo mal podľa Koperu monitorovať situáciu pred Čongrádyho obľúbenou pizzeriou v bratislavskej Petržalke a dať pokyn, keď dorazí na miesto. „Jeden výjazd predtým sa nekonal, boli tam nejaké civilné osoby,“ uviedol Kopera.

V deň vraždy podľa neho vyčkávali na mieste v nákladnom priestore pick-upu. Podľa Koperu mal za úlohu na Čongrádyho strieľať Smetana, on sám mal zneškodniť jeho ochrankára. Toho nakoniec postrelil do nohy. „Nemal som ho v úmysle zabiť. Bol som tak blízko, že som mohol, keby som chcel,“ vyhlásil.

Po čine z miesta ušli a následne zapálili auto aj so zbraňami a oblečením, ktoré mali na sebe. Potom sa všetci štyria aktéri rozišli a podľa Koperu sa už nestretávali. Predseda senátu prečítal Koperovu staršiu výpoveď, v ktorej uvádzal, že auto, ktoré pri čine použili, zaobstaral obžalovaný Peter H. Svedok však uviedol, že to počul len z rozprávania Ivicu T. Ako dodal, nevie o tom, že by so skutkom mali niečo spoločné zvyšní z obžalovaných, ktorí momentálne na súde čelia obžalobe zo zosnovania skutku.

Čongrádyho zavraždili v septembri 2004

Prokuratúra v prípade obžalovala pre trestný čin prípravy vraždy z roku 1999 Sergeja M., Petra H., Romana J. a Dušana Š. V prípade vraždy z roku 2004 spolu so Sergejom M. a Petrom H. obžalovali aj Vladimíra Š. V roku 1999 podľa obžaloby naplánovali Sergej M., Peter H., Roman J. a Dušan Š. zavraždenie Čongrádyho pred jeho obľúbeným barom, pričom na neho podľa plánu mali strieľať z idúcej motorky.

Okolnosti sa im však nepozdávali, preto skutok odložili. V roku 2004 bol Čongrády zavraždený 28 zásahmi zo samopalu. K účasti na tomto skutku sa priznali Ivan Beňo, Peter Kopera a Vladimír Smetana. S prokurátorom uzavreli v septembri 2014 dohody o vine a treste. Beňovi vymerali trest 15 rokov väzenia, Koperovi 14 rokov a deväť mesiacov a Smetanovi 14 rokov. V tomto prípade vypovedajú ako svedkovia.

Petra Čongrádyho zavraždili v septembri 2004 vo veku 36 rokov v bratislavskej Petržalke. Pri útoku bol postrelený aj jeho ochrankár. Čongrády bol považovaný za jedného z nástupcov zakladateľa skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru. Začínal ako Sýkorov šofér, neskôr vlastnil podiel v niekoľkých firmách.

Podľa vtedajšieho viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka Čongrády v čase zavraždenia trestnú činnosť nepáchal, bol však podozrivý zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. V prípade jeho vraždy v minulosti polícia vyšetrovala skupinu osôb vrátane známych mien z podsvetia ako Viliam M., Karol M. alebo Ľuboš F., ktorý je momentálne obžalovaný z vraždy Čongrádyho mentora Sýkoru. Výpoveď kľúčového svedka v prípade sa však ukázala ako nepravdivá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš F.Peter ČongrádyPeter H.