Jediným plusom vily na Slavíne je výhľad, myslí si prezident

Gašparovič
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Jediným plusom rezidencie prezidenta na bratislavskom Slavíne je lukratívna poloha s nádherným výhľadom na Bratislavu, myslí si Ivan Gašparovič. „Rezidencia už od začiatku nespĺňala kritériá na bezpečnosť a pohodlie pre ubytovanie hlavy štátu a vonkoncom sa nedá povedať, že by mohla mať reprezentatívny charakter hodný štátneho protokolu,“ konštatoval pre agentúru SITA prezident. Za konečné vyriešenie rezidencie je už druhé volebné obdobie.

„V júli roku 2007 som sa na stretnutí s vtedajším predsedom parlamentu Pavlom Paškom a predsedom vlády Robertom Ficom dohodol, že po dokončení rekonštrukcie Bratislavského hradu sa vláda pustí do obnovy kaštieľa v Rusovciach,“ pripomenul prezident. Na obnovu by podľa Gašparoviča prispela aj Kancelária prezidenta SR peniazmi za predaj rezidencie na Slavíne. „V rekonštruovanom kaštieli by okrem priestorov na štátne reprezentačné účely mohol byť služobný byt prezidenta. Podotýkam, že nie Ivana Gašparoviča, pretože aj keby sa teraz začali Rusovce rekonštruovať, ja by som tam už bývať nestihol,“ upozornil.

Prezident opakovane zdôrazňuje, že Slovenská republika ako člen všetkých najvýznamnejších medzinárodných inštitúcií nemá pre dôstojnú reprezentáciu komplexné štátne reprezentatívne zariadenie pre účely prezidenta, parlamentu aj vlády. „V takomto zariadení by sme mohli organizovať konferencie, summity, štátne bankety a recepcie a zároveň ubytovávať vzácne zahraničné návštevy na najvyššej úrovni. Kaštieľ v Rusovciach je vhodný na štátnu reprezentáciu nielen svojou prekrásnou architektúrou a rozľahlým parkom, ale aj priestorovo a z hľadiska bezpečnosti a polohy,“ povedal pre SITA Ivan Gašparovič. Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá „roky chátra a je porovnateľná s kaštieľom v Hlubokej nad Vltavou v Českej republike. Pozrite sa, ako sa tam starajú o vzácne kultúrne dedičstvo,“ dodal.

Rezidenciu na Slavíne kúpila Kancelária prezidenta SR za prezidenta Rudolfa Schustera v roku 2000 od VSŽ Košice za 36,23 milióna korún. Minister financií Ivan Mikloš počas rokovania s prezidentom o štátnom rozpočte 26. novembra súhlasil, že s Rusovcami treba niečo robiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičIvan Mikloš