Jedlá z tejto ryby patria medzi najviac toxické, tvrdí agentúra EPA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Salmon steak cooled on ice in store
Salmon steak cooled on store shelves

Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) tvrdí, že losos chovaný v zajatí patrí medzi najviac toxické potraviny na svete. Ako uvádza web www.healthandhealthyliving.com, je to najmä preto, že celkovo ryby z farmových chovov všetkých druhov môžu byť veľmi škodlivé pre naše zdravie. Sú totiž prikrmované nebezpečnou zmesou antibiotík, vitamínov a syntetických látok.

Chovaný losos – Jeden z najviac toxických potravín na svete

Možno to znie neuveriteľne, ale podľa najnovšieho výskumu najnebezpečnejšou látkou nie sú antibiotiká, ani pesticídy, ale pelety!

Znečisťujúce látky v krmivách pre ryby zahŕňajú PCB, dioxíny a rôzne iné lieky a chemikálie, ktoré môžu spôsobiť trvalé poškodenie ľudského organizmu a súvisia s ADHD, autizmom a poruchami imunitného a endokrinného systému.

Doktor Monsen, prominentný biológ, tvrdí, že tehotným ženám, deťom alebo mladým ľuďom sa neodporúča jesť pokrmy z lososa chovaného v zajatí. Táto potravina má bohatý obsah toxínov a môže mať škodlivý účinok na deti, mladistvých a mladé ženy.

Ako je spomenuté vyššie, podľa webu www.healthandhealthyliving.com tieto látky majú negatívny vplyv na vývoj mozgu a súvisia so zníženým IQ, autizmom a ADD / ADHD. Navyše môžu ovplyvniť funkčnosť imunitného systému a metabolizmu organizmu.

Úrovne omega-3 mastných kyselín sú len polovičné

Medzinárodná organizácia pre ryžu a rybí tuk (IFFO) tvrdí, že mäso z chovaných lososov nachádzajúce sa na trhu obsahuje menej ako polovicu omega-3 mastných kyselín v porovnaní s mäsom pochádzajúcim z divokého lososa. Dokonca je to menej ako pred desiatimi rokmi.

Je to spôsobené tým, že chovaný losos sa dnes prikrmuje vedľajšími produktami chovu ošípaných a hydiny, sójovými bôbmi a obilninami, namiesto malými rybkami, ktorými sa živia lososy vo voľnej prírode.

Salmon Leaping, River Tay, Scotland, UK
Losos žijúci vo voľnej prírode má omnoho viac omega 3 mastných kyselín. www.thinkstockphotos.com

Chovaný losos môže spôsobiť rakovinu

Viete o tom, že konzumácia viac ako jedného jedla z lososa chovaného v zajatí za mesiac môže značne zvýšiť riziko vzniku rakoviny?

Je to preto, lebo losos, ktorý sa chová na farmách, má vysokú úroveň antibiotík a chemikálií. Obsahuje PCB, ktorá je známa ako chemikália spôsobujúca rakovinu. V divokom losose sa nachádza tiež, ale jej množstvo je o 16 krát nižšie. 

Okrem toho chovaný losos poskytuje ľudskému telu vyššiu úroveň omega-6 mastných kyselín, ktoré sú častou príčinou zápalových procesov v organizme. Zápal môže spôsobiť množstvo ochorení vrátane artritídy, cukrovky, rakoviny, Alzheimerovej a koronárnej artérie.

Ryba, losos, brokolica, jedlo
Shutterstock

Zakázaný syntetický astaxantín

Chovaný losos je kŕmený syntetickým astaxantínom. Dôvodom je, aby mäso získalo viac ružovejšiu farbu. Presne takú, akú majú voľne žijúce ryby. 

losos, jedlo, ryba

Zhrnutie na záver – vedeli ste, že umelo chované lososy:

  • majú 7-násobne vyšší obsah PCB ako divoký losos
  • majú tridsaťnásobne viac morských vší
  • sa kŕmia peletmi z kuracích výkalov, kukuričnej múky, sóje, geneticky modifikovaným olejom
  • majú menej omega 3 mastných kyselín kvôli nedostatku divokej stravy
  • sú kŕmené toxickými chemikáliami, ktoré im dávajú farbu
  • sú náchylné na viac ochorení
  • dostávajú antibiotiká vo vyšších dávkach ako akékoľvek iné hospodárske zvieratá.

Chovaný losos je cenovo dostupnejší a cena voľne žijúceho lososa je takmer rovnaká ako hovädzie mäso. Ak chcete ale urobiť zdravú večeru pre vás a vašu rodinu, urobte ju radšej z lososa, ktorý žije voľne v prírode. 

Zdroj: www.livingtraditionally.com, www.healthandhealthyliving.com

losos, ryba, mäso, jedlo
Salmon steak cooled on store shelves Thinkstock
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia