Jedlo zo zeme nemusí byť nebezpečné, tvrdia vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.ta-u.com

Zdvihnúť jedlo spadnuté na zem, symbolicky ho pofúkať a pokojne ho vložiť do úst – to je scenár, ktorý vo svojom živote aplikoval snáď už každý. Mnohí pritom dodržiavajú vymyslené časové pravidlo – ak jedlo na zemi nebolo dlhšie ako päť či desať sekúnd, tak baktérie a vírusy nemali dosť času „nainfikovať“ ho. Toto pseudopravidlo sa zakorenilo do ľudských myslí už pred desaťročiami, vedci sa ho však rozhodli preskúmať až teraz.

Bez názvu
Foto: www.foodiegaga.com

Výskumníci z Manchester Metropolitan University vybrali päť odlišných potravín – chlieb s džemom, uvarené cestoviny, šunku, keksík a sušené ovocie. Vzorky postupne položili na zem, kde ich nechali v troj-, päť- a desaťsekundových intervaloch. Potraviny boli zvolené podľa odlišných hladín obsahu vody, čo je kľúčový faktor odolnosti voči rozmnožovaniu baktérií. Tím následne zisťoval, či sa na potravinách nachádzajú tie isté baktérie ako na zemi, ktorej sa dotkli.

Z výskumu vyplýva, že jedlo s vysokým obsahom cukru alebo soli je bezpečnejšie z hľadiska konzumácie po dotyku so špinavým povrchom. Škodlivé baktérie na takýchto potravinách majú podstatne menšiu šancu na prežitie. V teste najlepšie obstáli chlieb s džemom, šunka a keks. Sušené ovocie a cestoviny na druhej strane už po troch sekundách na zemi obsahovali baktériu klebsiella, ktorá môže viesť k širokému spektru ochorení vrátane zápalu pľúc, infekcií močového ústrojenstva, septikémii a problémov s časťami mäkkého tkaniva.

Bez názvu
Foto: www.ta-u.com

„Na keksoch sme nenašli žiadne špecifické organizmy, pretože majú nízky obsah vody a malú schopnosť priľnavosti,“ uviedla výskumníčka Kathy Lees, podľa ktorej je ich konzumácia aj pri 10-sekundovom styku so zemou relatívne bezpečná. „Šunka je spracované mäso, ktoré je uchovávané vďaka soli a nitrátov – tie zabraňujú rastu väčšiny baktérií,“ pokračovala Lees. Uvarené cestoviny mali po piatich sekundách mierne zvýšený obsah kvasiniek a malý obsah baktérie klebsiella bol prítomný pri všetkých časových intervaloch. Sušené ovocie na tom bolo podobne s tým rozdielom, že obsah kvasiniek bol podstatne vyšší. „Chlieb s džemom nejavili žiaden nárast baktérii, čo môže mať súvislosť s vysokým obsahom cukru v džeme, ktorý nepodporuje rast mikróbov,“ myslí si Lees.

Autori výskumu ďalej zistili, že väčšina ľudí praktizuje niekoľkosekundové pravidlo len v domácom prostredí a aj tu odporúčajú pravidelné každodenné umývanie podlahy a výmenu mopov aspoň raz za tri mesiace.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať