Jedna poisťovňa je dobrý obchod pre občanov, tvrdí Zvolenská

Zvolenská
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská Foto: Archívne foto SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer-SD) verí, že zjednotenie zdravotných poisťovní do jedného subjektu je najlepším obchodom pre občanov Slovenska.

Povedala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Očakáva, že sa po znovuzavedení kontroly štátu zdravotný stav Slovákov výrazne zlepší a že sa štandard zdravotnej starostlivosti priblíži ku krajinám vyspelej Európy.

Poslanec NR SR Viliam Novotný (SDKÚ-DS) sa pýta, za aký čas sa do systému vrátia prostriedky, ktoré štát na unitarizáciu vynaloží. Zvolenská odpovedala, že výsledky uvidíme veľmi rýchlo.

Podľa Novotného by sa za tých niekoľko sto miliónov eur dali desiatky slovenských nemocníc zmodernizovať alebo zrekonštruovať. Zmluva s dvoma súkromnými poisťovňami musí byť podľa ministerky čo najvýhodnejšia, a preto chce vláda dosiahnuť dohodu.

Prísne regulovaná cena

Lekar operacia nemocnica
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Podmienkou však bude, že cena neprekročí odhad nezávislého poradcu. Novotný očakáva, že prípad skončí na Ústavnom súde SR, kde mal vládny Smer v sporoch z oblasti zdravotníctva zatiaľ neúspešnú bilanciu.

„Podľa nášho názoru nebude možné preukázať verejný záujem pri vytvorení jednej zdravotnej poisťovne,“ dodal poslanec.

Ministerka obhajuje zavedenie systému jednej zdravotnej poisťovne tým, že za sedem rokov svojej existencie súkromné poisťovne nespravili pre pacientov nič, čo by ich oprávňovalo predražovať celý systém, napríklad aj administratívou spojenou s ich správou.

„Ak vám vadí, že súkromné zdravotné poisťovne dosiahli za šesť rokov zisk 106 mil. eur, z ktorých sa väčšina vrátila do zdravotníctva, zaveďme maximálne čakacie lehoty na všetky diagnostické aj terapeutické výkony, na ktoré sa dnes čaká. A nebude žiaden zisk a máme vyriešený problém zisku, a môžeme sa venovať efektivite a zlepšovaniu zdravotného stavu,“ oponoval Novotný.

Čakacie listiny

Novotný
Foto: SITA/Branislav Račko

Práve čakacie listiny sú podľa Novotného ukazovateľom výhodnosti súkromných poisťovní. Zvolenská vidí problém aj v kapacitách a sľúbila zavedenie transparentného systému, v ktorom bude možné skontrolovať, že sa nikto pri operáciách nepredbieha.

Podľa Zvolenskej sa doposiaľ so zdravím obchodovalo. Novotný namietol, že zdravie síce nie je komodita, no zdravotná starostlivosť už je služba, za ktorú sa musí platiť.

Momentálne táto služba podľa neho nie je dobre zaplatená aj preto, že sa vzácne zdroje strácajú napríklad v neefektívnych verejných obstarávaniach v štátnych nemocniciach.

V dvoch tretinách verejných obstarávaní sa na súťažiach zúčastňuje podľa štúdie INECO len jeden uchádzač. Cena sa tak predražuje zhruba o 21 percent. Novotný uviedol, že analytici vypočítali, že v štátnych nemocniciach by sa dalo ušetriť 36 mil. eur ročne na tom, keby sa v týchto verejných obstarávaniach reálne súťažilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viliam NovotnýViliam Novotný.Zuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR