Jedného z najvzácnejších orlov našli otráveného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Orol
V poľovníckom revíri neďaleko obce Voderady v okrese Trnava našli mŕtvu samicu orla kráľovského. Podľa viacerých znakov ide o otravu po konzumácii kontaminovanej návnady. Tento predpoklad potvrdia špeciálne analýzy. Bratislava, 19. marec 2013. Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – V poľovníckom revíri neďaleko obce Voderady v okrese Trnava cez víkend našli mŕtvu samicu orla kráľovského.

Agentúru SITA o tom informoval Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. Podľa viacerých znakov sú podľa Chavka odborníci presvedčení, že ide o otravu po konzumácii kontaminovanej návnady. Tento predpoklad potvrdia špeciálne analýzy.

Pre orla kráľovského, patriaceho medzi najvzácnejšie druhy dravcov na našom území, je podľa ochranárov travičstvo závažnou hrozbou, ktorá smeruje k zániku celej populácie.

Samica ležala na chrbte, nohy mala vyrovnané a pazúry zovreté v kŕči, hlava vyvrátená dozadu, čo sú typické znaky otravy,“ tvrdí Chavko. Na miesto privolali políciu a podali aj trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu. Podľa ornitologického krúžku ochranári zistili, že to bola samica z hniezda v Považskom Inovci.

Podľa Chavka riešila organizácia len pred niekoľkými dňami podobný prípad v poľovníckom revíri pri Veľkých Uľanoch v Galantskom okrese, kde v kŕčoch uhynul vzácny orliak morský priamo vedľa návnady.

Ochranár také peklo nezažil

Orol
Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku

Už štyridsať rokov sa venujem výskumu a ochrane dravých vtákov, ale také peklo, aké im spôsobujú v poslednom období niektorí ľudia, som ešte nezažil. Predovšetkým v nížinách západného Slovenska nachádzame desiatky jedom otrávených dravcov, medzi ktorými sú aj tie najohrozenejšie chránené druhy. Trávi sa takmer všade, otrávené dravce sme našli v Trnavskom, Bratislavskom, ale aj v Nitrianskom kraji,“ dodal Chavko.

Na záchranu kriticky ohrozených druhov sa v posledných rokoch vynaložilo nemálo úsilia a prostriedkov. „Zo začiatku sa zdalo, že orlom a sokolom dokážeme pomôcť, no po skúsenostiach z posledného obdobia stojíme znovu pred veľkou hrozbou,“ tvrdí Chavko.

Napríklad v Malých Karpatoch ešte pred desiatimi rokmi hniezdilo šesť párov orla kráľovského, desať párov sokola rároha, okolo 40 párov jastrabov, v súčasnosti tam už orly a sokoly nehniezdia vôbec a jastraby len veľmi vzácne. Podobná situácia je však na väčšine územia nížin západného Slovenska, kde podľa ochranárov prenasledovanie dravcov pre chov zveri spôsobilo, že napríklad orly, jastraby či haje tam hniezdia už len veľmi zriedkavo.

Otrávený orol je veľkou stratou

Všetky otrávené jedince dravých vtákov boli nájdené v poľovníckych revíroch. Od poľovníkov vždy dostávame odpoveď, že oni s tým nemajú nič spoločné a nevedia, kto takýmto nezákonným spôsobom usmrcuje chránené živočíchy,“ povedal Chavko.

Otrávený orol je podľa Chavka veľkou stratou nielen pre piešťanský región, ide o jeden z najohrozenejších druhov dravca v rámci Európy – na mnohých miestach, kde pôvodne hniezdil, sa už nevyskytuje.

Je vedecky dokázané, že dravé vtáky žili v symbióze z ostatnými druhmi po tisíce rokov a nenesú žiadnu zodpovednosť za úbytok malej zveri. Skutočným problémom je podľa ochranárov stále intenzívnejšie poľnohospodárske využívanie krajiny s prioritou komerčných záujmov, alebo tiež aj vysoké počty živočíchov usmrtených na cestách motorovými vozidlami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia