Jelena Isinbajevová získala bronz, skončiť sa nechystá

Jelena Isinbajevová získala bronz
Ruská skokanka o žrdi Jelena Isinbajevová počas kvalifikácie na olympijských hrách v Londýne. Foto: SITA/AP

LONDÝN 7. augusta (WEBNOVINY) – Ruská skokanka o žrdi Jelena Isinbajevová nezavŕšila po triumfoch v Aténach 2004 a Pekingu 2008 olympijský zlatý hetrik.

Jedna z najväčších hviezd svetovej atletiky ostatného desaťročia si odnáša z Londýna 2012 „len“ bronz za výkon 470 cm, ktorým o 36 cm zaostala za vlastným svetovým rekordom.

Keby ruská žrdkárka v pondelkovej súťaži zvíťazila, stala by sa prvou ženou, ktorá získala tri zlaté medaily na troch po sebe nasledujúcich olympijských hrách v individuálnej atletickej disciplíne.

Únavové zranenie ľavého stehna jej znemožnilo absolvovať dostatočnú prípravu a Isinbajevová „zaberala“ naplno až desať dní pred Londýnom. Po zisku bronzovej medaily zvažuje ruská reprezentantka namiesto plánovaného ukončenia kariéry „opravu“ na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro.

Jelena Isinbajevová získala bronz
Foto: SITA/AP
Jelena Isinbajevová získala bronz
Foto: SITA/AP

„Samozrejme, mojím cieľom bolo získať v Londýne zlatú medailu a následne ukončiť kariéru, ale nechcem odísť s bronzom,“ povedala 30-ročná rodáčka z Volgogradu.

„Možno teraz premýšľam o Riu, možno tam by som mohla získať zlato a potom skončiť. Moje rozhodnutia sa menia zo dňa na deň,“ dodala atlétka, ktorej výkon ovplyvnilo svalové zranenie. „Nemohla som behať ani skákať dva mesiace, takže ani absolvovať pred olympiádou žiadnu poriadnu súťaž,“ prezradila Isinbajevová.

„Zo zranenia som sa zotavila neskoro a mala som na prípravu len desať dní. Je nemožné niečo zmeniť za desať dní,“ dodala.

Jelena Isinbajevová patrí k najväčším hviezdam atletiky.

Tridsaťročná Ruska sa musela viac spoliehať na skúsenosti než na načasovanie formy. Suhrová i Isinbajevová začali v pondelok súťaž na 455 cm.

Kým Američanka ich skočila na prvý pokus, Ruska si po prvom neúspešnom skoku presunula ďalšie dva pokusy na 465 cm.

Túto výšku zvládla hneď na prvýkrát a potom obe prvým pokusom pokorili rovnako ako Kubánka Silvová aj 470 cm.

Medailistky boli v tej chvíli známe. Američanka i Kubánka zvládli na druhý pokus i 475 cm, Isinbajevová po dvoch neúspešných skokoch si tretí pokus nechala na 480 cm, v ktorom však neuspela. Keďže túto výšku nezdolali ani Suhrová so Silvovou, v prospech americkej šampiónky rozhodol lepší zápis.

Isynbejevová sa po súťaži sťažovala na nepríjemný vietor. „Robil mi veľké problémy. Vedela som, aké počasie ma v Anglicku čaká, ale dnes to bolo pre ženskú žrď to najhoršie, čo mohlo byť,“ vyhlásila dvojnásobná majsterka sveta, ktorá už myslí aj na šampionát v roku 2013: „Prvý raz sa bude konať v Rusku, samozrejme, že sa chcem zúčastniť a vyhrať.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jelena Isinbajevová