Jen voči doláru stúpol, dostal sa na šesťtýždňové maximum

Peniaze, dolár, jen
Foto: SITA/AP

LONDÝN 8. júla (WEBNOVINY) – Japonský jen v stredu oproti doláru posilnil na šesťtýždňové maximum. Investori, ktorých dôveru už aj tak narušila grécka dlhová kríza, totiž ešte viac znervózneli v reakcii na prudký pokles čínskeho akciového trhu. To ich nasmerovalo do tradičného bezpečného útočiska a jen voči doláru stúpol až o 1 percento na 121,31 JPY/USD.

Kurz spoločnej európskej meny oproti doláru sa stabilizoval na úrovni približne 1,10 USD/EUR po tom, ako v utorok večer euro mierne stúplo. Podporou pre spoločnú menu bolo to, že členské krajiny eurozóny poskytli Grécku čas do konca týždňa na predloženie návrhov reforiem výmenou za úvery.

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v stredu klesol o 0,2 percenta na 96,677 bodu.

Akciový index poľského bankového sektora v stredu klesol najnižšie za takmer dva roky, keďže vládna strana navrhla konverziu úverov vo švajčiarskych frankoch, ktorej náklady by čiastočne mali znášať banky. Oslabenie akcií prispelo k poklesu poľského zlotého voči euru na päťmesačné minimum.

Do 12:36 SELČ zlotý klesol o 0,3 percenta na 4,225 PLN/EUR. Oslabil aj maďarský forint, a to o 0,08 percenta na 317,300 HUF/EUR. Česká koruna si však prilepšila o 0,01 percenta na 27,119 CZK/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom