Jeruzalem je pokladom celého ľudstva, vraví Vatikán a nesúhlasí s Trumpovým rozhodnutím

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pápež František
Pápež František prednáša svoje veľkonočné posolstvo Urbi et Orbi. Vatikán, 17. apríl 2017 Foto: SITA/AP

JERUZALEM 20. decembra (WebNoviny.sk) – Nesúhlas s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela v stredu vyslovil aj Vatikán, ktorý sa do podobných politických otázok najčastejšie nemieša.

Ako v stredu vyhlásil arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, najvyššie postavený katolícky činiteľ vo Svätej zemi, podľa Vatikánu „jednostranné rozhodnutia neprinesú mier, skôr ho oddialia“.

„Jeruzalem je pokladom celého ľudstva. Ak naň ktokoľvek vznáša jednostranné nároky – či už z politických alebo náboženských dôvodov – tak je to proti logike tohto mesta,“ vyhlásil arcibiskup Pizzaballa.

Spojené štáty vyvolali pobúrenie

Americký prezident Donald Trump začiatkom decembra oznámil, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Židovský štát tento krok privítal, vo svete však vyvolal veľké pobúrenie. Hlavné mesto svojho budúceho štátu chcú mať totiž z časti Jeruzalema Palestínčania, čo sa po tomto americkom rozhodnutí ešte viac vzdialilo realite.

Nesúhlas s Trumpovým rozhodnutím je vo svete takmer jednomyseľný, čo ukázalo aj pondelňajšie hlasovanie v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (BR OSN), kde za rezolúciu, ktorá mala Trumpa prinútiť, aby svoje rozhodnutie ešte zvrátil, hlasovalo 14 z celkového počtu 15 členov a proti boli práve len Spojené štáty.

Významné krajiny sú proti uznaniu

Navrhovateľom rezolúcie bol Egypt a podľa vyjadrení egyptských diplomatov bolo síce dopredu jasné, že Američania budú rezolúciu vetovať, no predkladatelia chceli svetu aspoň ukázať, že všetky ostatné významné krajiny sú proti Trumpovmu rozhodnutiu.

To sa Egypťanom aj podarilo, keďže za rezolúciu hlasovali aj tradiční americkí spojenci ako Veľká Británia, Francúzsko, Japonsko, Taliansko, Švédsko a Ukrajina.

Veľvyslankyňa Spojených štátov v OSN Nikki Haley, ktorá ako jediná hlasovala proti, hlasovanie zvyšných členov dokonca nazvala „urážkou“, na ktorú Washington nezabudne.

Ako neskôr vysvetlila, všetci dopredu dobre vedeli, že ona bude hlasovať proti tejto rezolúcii, a síce preto, lebo inak by USA pripustili, že sa nemôžu slobodne rozhodovať o umiestnení svojich veľvyslanectiev.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpNikki Haley