Jesenná móda: Štvorcové mobily

Motorola Flipout
Foto: Motorola

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – O mobiloch triedy KIN od Microsoftu sa hovorilo veľmi veľa, no jesennými hviezdami sa určite nestanú. Skkôr naopak, pretože – slušne povedané – ani pes po nich neštekne. Pravdepodobne to bude iba výstrel do prázdna, ktorý nebude mať nasledovníkov.

V nevhodný čas na nevhodnom mieste

Napriek tomu KIN One je zaujímavý nielen dizajnovo, ale aj použitými technológiami. Má operačný systém Windows Phone 7 a novinky v ňom sa volajú Loop a Spot. Prvá z nich je obrazovkou, respektíve aktívnou plochou, kde sa kumulujú všetky informácie zo sociálnych sietí. Spot je malé miesto na ploche, kam môžete ľubovoľne preťahovať všetky údaje a súbory, ktoré chcete zdieľať s ostatnými.

Telefón má QVGA dotykový displej, 4 GB internú pamäť a 5 MPix fotoaparát s LED bleskom. Má vysúvaciu QWERTY klávesnicu, Wi-Fi, Bluetooth a podporuje 3G. V konkurencii ostatných telefónov a v očakávaní príchodu nového iPhonu 4 bol však oň tak minimálny záujem, že len pár týždňov po uvedení Microsoft ohlásil zastavenie projektu a mobil sa tým pádom v Európe nebude vôbec predávať. Strata materskej firmy sa odhaduje približne na pol miliardy dolárov.

Microsoft KIN One
Foto: Microsoft
Microsoft KIN One
Foto: Microsoft
Microsoft KIN One
Foto: Microsoft
Microsoft KIN One
Foto: Microsoft
Microsoft KIN One
Foto: Microsoft

Rotačná Motorola

Štvorcová konštrukcia umožňuje, aby displej nebol len klasicky výsuvný, ale keďže má všetky štyri strany rovnaké, je rotačný s uhlopriečkou 2,8 palca a rozlíšením 320 x 240 (QVGA). Telefón má rozmery 67 x 67 x 17 mm, váži 120 gramov a využíva operačný systém Android vo verzii 2.1. Má špeciálne rozhranie Motoroly, nazvané Motorblur a slúžiace na synchronizáciu kontaktov, odkazov, fotografií, mailov, videa a dalších dát z rôznych zdrojov a sociálnych sietí.

Podporuje multitouch a má FM rádio, ktoré nielen zobrazuje názvy prehrávaných skladieb, ale je schopné identifikovať aj to, čo počúvajú ostatní v okolí. Vďaka technológii CrystalTalk PLUS má vylepšený zvuk, nechýba GPS, wi-fi, USB, 3,5 mm jack a 3 Mpix fotoaparát.

Ten využíva technológiu KODAK PERFECT TOUCH na vylepšenie kvality záberov a zjednodušenie práce s nimi. Fotky je možné použitím jediného tlačidla odoslať napríklad na Facebook, Photobucket alebo podobné siete. Nechýbajú ani zkladné aplikácie Googlu – Gmail, Google Maps a Google Search. Vstavaná pamäť je len 512 MB, no pomocou microSDHC kariet rozšíriteľná až na 32 GB. Telefón by sa mal postupne objaviť aj na vybraných európskych trhoch.

Motorola Flipout
Foto: Motorola
Motorola Flipout
Foto: Motorola
Motorola Flipout
Foto: Motorola
Motorola Flipout
Foto: Motorola

Atypická Nokia

Ďalším nedávnom predstaveným „štvorcom“ je Nokia X5. Nie je to prvý experiment fínskeho výrobcu s týmto tvarom , už približne pred rokom predstavila podobný model 7705 Twist, ktorý má taktiež rotačný displej. My sa však budeme venovať tomu novšiemu.

Nokia X5 (X5-01) je vybavená 2,3-palcovým displejom s rozlíšením 320 x 240 bodov, pýši sa kvalitnejším 5 Mpix fotoaparátom s LED bleskom a využíva operačný systém Symbian S60 tretej generácie v kombinácii so 600 MHz procesorom ARM 11 a vo výbave je aj A-GPS, o ktorom to dlhý čas nebolo isté.

Nokia X5
Foto: Nokia
Nokia X5
Foto: Nokia
Nokia X5
Foto: Nokia
Nokia X5
Foto: Nokia
Nokia X5
Foto: Nokia

Má rozmery 74 x 66 x 17 mm a je vybavená veľmi slušne a nechýba ani wi-fi a vysúvateľná qwerty klávesnica. Voľná pamäť má len 200 MB, takže použitie pamäťových kariet microSD (až do 32 GB, s telefónom sa štandardne dodáva 2 GB) je nevyhnutnosťou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MicrosoftNokia