Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Interiér Katedrálneho kostola sv. Františka Xaverského počas podujatia Noc kostolov. Banská Bystrica, 24. máj 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
31. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(10)

Ježiš bol obrezaný, píše sa o tom v evanjeliu svätého Lukáša

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Podľa záznamu v evanjeliu sv. Lukáša osem dní po narodení “obrezali chlapčeka a dali mu meno Ježiš”. Túto udalosť si pripomínala Cirkev v dvoch sviatkoch: sviatok Obrezania Pána, ktorý sa už od 6. storočia tradične slávil 1. januára a sviatok Mena Ježiš, ktorý sa slávil v nedeľu medzi 1. a 6. januárom, alebo – keď v tomto rozmedzí nedeľa nebola – 2. januára.

Sviatok Mena Ježiš bol veľmi populárny vo františkánskych komunitách už od polovice 14. storočia a jeho horlivým šíriteľom bol sv. Bernardín Siensky (1380 – 1444).

Sviatok Obrezania Pána

Od 15. storočia sa sviatok slávil lokálne vo viacerých diecézach v Belgicku, Nemecku a vo Veľkej Británii. Jeho svätenie s platnosťou pre celú Cirkev zaviedol pápež Inocent XIII. v r. 1721.

Ako informovala agentúru SITA Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, ôsmy deň po Vianociach bol až donedávna známy ako sviatok Obrezania Pána.

Pôvodne to však bol mariánsky sviatok, ako o tom svedčili vlastné modlitby (própria) pri sv. omši a pri liturgii hodín, v ktorých Cirkev vyzdvihovala a odvolávala sa na zásluhy Panny Márie.

V Ríme sa tento sviatok slávil od 7. storočia a hlavné bohoslužby sa odbavovali v chráme Santa Maria Antica, ktorý dal postaviť pápež Ján VII. (701 – 707), pôvodom Grék a vyznaním “služobník Panny Márie”.

Dva sviatky nahradil jeden

Pri reforme cirkevného kalendára v r. 1969 sa tieto dva sviatky nahradili Slávnosťou Panny Márie Bohorodičky, ktorou si Cirkev pripomína dôležitú úlohu Márie v ekonómii spásy ako Matky Syna Božieho a jej vyhlásenie za Bohorodičku (Theotokos) na Treťom ekumenickom koncile v Efeze (r. 431). Je oslavou materstva Panny Márie a téma bohoslužby dňa je vyjadrená slovami sv. Pavla: “Keď prišla plnosť času, Boh poslal svojho Syna, narodeného zo ženy…” Takto sa z tohto sviatku Pána stal sviatok Panny Márie.

Bohorodička (gr. Theotokos, lat. Deipara) je titul, ktorým prvotná Cirkev poctila Pannu Máriu na konci 3. storočia. Vyjadruje sa ním skutočnosť, že Mária bola matkou Božieho Syna nielen ako človeka, ale aj ako pravého Boha.

V 5. storočí sa v Cirkvi vyskytli pochybnosti o teologickej správnosti tohto titulu. Koncil v Efeze r. 431 odsúdil tento názor a vyhlásil dogmu, že Panne Márii, ako matke Bohočloveka Ježiša Krista, názov Bohorodička právom patrí.

Odporúčané články

Cirkev slávi sviatok Svätej rodiny, pôvod má až v stredoveku Ombudsmanka Dubovcová by si želala mier pre všetkých

Témy

Diskusia

klasik dd NNNN 10.14 koho mysliš ty NNNN s NEW NICKOM.Zas maš novy nick.Ja pišem iba pod svojim nickom ,mne kradnu nick.Tupost to je tvoj titul čo maš na dverach pred menom. klasik dd mudry chytrak maš novy nick sudruh ujo chytrak-propagandov-propagandouuuuuu.Hej hou,hej hou a mentalni trpaslíci jdou hej hou,hej hou.Hlavne ze ty ovladaš všetko o krestanstve atd. NNNN pre 20:48 Nedivte sa tomuto nevzdelancovi a blbcovi,ktorý tu vypisuje pod 150 ukradnutými nick - on je Maďar,ktorý absolvoval len 5 tried ZŠ - na viac nemal a to ešte aj v slovenskej škole s vyučovacím jazykom maďarčina.Buďte voči nemu... NNNNN Čo je na tom zlé- však sme všetci deťmi Abraháma........ múdry chytrák Ty si riadny chytrák, čo sa tu tvári múdro a neovládaš ani pravopis vlastného jazyka FUJ. Správne má byť propagando--u a nie tvoj umelecký výtvor.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...