Johannes Bö zdolal v Svetovom pohári Fourcada, Kazár bodoval

Matej Kazár
Matej Kazár (biatlon) - dátum a miesto narodenia: 10. 5. 1983/Košice, klub: Klub biatlonu VŠC Dukla Banská Bystrica, počet doterajších účastí na OH/najlepšie umiestnenie: 2 / 52. miesto v stíhacích pretekoch na 12,5 km na ZOH 2006 v Turíne Foto: SITA/AP

KONTIOLAHTI 13. marca (WEBNOVINY) – Nór Johannes Thingnes Bö sa stal tretíkrát v kariére víťazom pretekov Svetového pohára v biatlone. Vo fínskom Kontiolahti vyhral v rámci 8. kola bojov o krištáľové glóbusy štvrtkové rýchlostné preteky mužov na 10 km.

V cieli mal 20-ročný rodák zo Strynu pred Martinom Fourcadom náskok 7,1 sekundy. Tretí skončil s odstupom 7,2 sekundy Nemec Arnd Peiffer. Vďaka 2. miestu urobil Francúz M. Fourcade ďalší krok k malému krištáľovému glóbusu za prvé miesto v hodnotení SP v rýchlostných pretekoch.

Potvrdiť ho môže už v sobotu, keď sa v Kontiolahti ide rovnaká disciplína opäť. Fourcade je naďalej lídrom aj celkového poradia SP. Olympijský víťaz v rýchlostných pretekoch Ole Einar Björndalen z Nórska skončil vo štvrtok piaty.

Do bodovanej štyridsiatky sa zo Slovákov dostal len Matej Kazár, ktorý obsadil 38. miesto s dvoma chybami na strelnici a odstupom 1:35,5 min na víťaza. Tomáš Hasilla obsadil 47. priečku a Martin Otčenáš bol 50.

Johannes Bö dosiahol predchádzajúce dve prvenstvá vo Svetovom pohári v polovici decembra vo francúzskom Le Grand Bornard, kde vyhral šprint i následnú stíhačku. V jarnom počasí v Kontiolahti, ktoré bude o rok dejiskom majstrovstiev sveta, vo štvrtok výborne strieľal, trafil všetkých desať terčov a tiež aj skvele bežal. Z prvej desiatky musel absolvovať trestné kolo vo vyrovnaných pretekoch len bronzový Peiffer.

Výsledky – 8. kolo Svetového pohára v biatlone v Kontiolahti (Fín.):

Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 23:33,2 min (0 tr. kôl), 2. Martin Fourcade (Fr.) +7,1 s (0), 3. Arnd Peiffer (Nem.) +7,2 (1), 4. Dmitrij Malyško (Rus.) +10,6 (0), 5. Ole Einar Björndalen (Nór.) +15,8 (0), 6. Ondřej Moravec (ČR) +19,0 (0), … 38. Matej Kazár +1:35,5 (2), 47. Tomáš Hasilla +1:54,5 (1), 50. Martin Otčenáš (všetci SR) +2:08,6 (1)