Johaugová dosiahla životný triumf, Björgenová menila lyže

Therese Johaugová
Nórka Therese Johaugová oslavuje víťazstvo v behu na 30 km na svetovom šampionáte vo Švédsku. Falun, 28. február 2015. Foto: SITA/AP

FALUN 28. februára (WEBNOVINY) – Nórska reprezentantka Therese Johaugová sa v sobotu stala víťazkou behu na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na majstrovstvách sveta lyžiarov-klasikov vo švédskom Falune.

Triumf nórskych bežkýň zvýraznila druhým miestom Marit Björgenová, ktorá zaostala za víťazkou o 52,3 s. Bronzovú medailu zavesia na krk Švédke Charlotte Kallovej (+1:31,6). Slovensko nemalo zastúpenie.

Johaugová mala energie na rozdávanie

Dvadsaťšesťročná Johaugová naplnila úlohu favoritky napriek tomu, že v disciplíne na 30 km klasickou technikou nikdy predtým v súťažných pretekoch nezvíťazila. Od ZOH 2010 vo Vancouveri v siedmich pretekoch na 30 km ani raz nechýbala na stupňoch víťazov, ale na ten najvyšší sa postavila až teraz vo Falune.

Na MS 2015 pridala tretiu zlatú medailu. Predtým ovládla skiatlon a bola aj členkou víťaznej nórskej štafety na 4x 5 km. Celkovo svoju jagavú zbierku z majstrovstiev sveta vylepšila na 7 zlatých, 1 striebornú a 3 bronzové medaily. Johaugová viedla od štartu až do cieľa na všetkých medzičasoch. V polovici pretekov mala pred Fínkou Aino-Kaisou Saarinenovou polminútový náskok, v cieli to bola pred Björgenovou takmer minúta k dobru.

„Zrejme nikdy predtým som nebola v takej forme ako práve na týchto majstrovstvách sveta. Mojím snom bolo získať zlatú medailu v individuálnych pretekoch a teraz mám dokonca dve. Na trati som sa cítila dostatočne silná a energie som mala na rozdávanie,“ cituje víťaznú Johaugovú SVT.

Björgenová sa na krajanku pozerala s pôžitkom

Strieborná Björgenová nevyužila príležitosť získať pätnástu zlatú medailu z majstrovstieve sveta a tým osamieť na líderskej pozícii v počte najcennejších kovov na svetových šampionátoch. (Štrnásť zlatých má na konte aj bývalá reprezentantka Sovietskeho zväzu Jelena Välbeová.)

Skúsená 34-ročná Björgenová mala v prvej polovici pretekov problémy s lyžami, medzi 10. a 15. kilometrom klesla až na siedmu, resp. piatu priečku. Potom si vymenila lyže a začala sa zlepšovať. Napokon to stačilo na striebornú pozíciu. Jej medailová zbierka z MS má aktuálne podobu 14 zlatých – 5 strieborných – 3 bronzové medaily.

„Therese je zaslúženou víťazkou. Bolo pôžitkom pozerať sa na ňu ako zdolávala najmä zabijacke kopce na trati. Ja som mala problémy s lyžami v zjazdoch. Nemala som na to, aby som zvíťazila, ale aj striebro je krásne. Znova sme ukázali, aký silný máme tím,“ uviedla Björgenová na webe MS 2015.

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní – Falun (Švéd.) – sobota – výsledky:

Ženy – 30 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Therese Johaugová 1:24:47,0 h, 2. Marit Björgenová (obe Nór.) +52,3, 3. Charlotte Kallová (Švéd.) +1:31,6, 4. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:55,2, 5. Sofia Bleckurová (Švéd.) +2:09,3, 6. Stefanie Böhlerová (Nem.) +2:36,9, 7. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) +2:45,2, 8. Heidi Wengová (Nór.) +2:45,7.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlotte KallováHeidi WengováMarit BjörgenováTherese Johaugová