Johnson a Juncker budú rokovať o brexite, rozhovory zatiaľ ukázali len malé známky pokroku

Boris Johnson, Jean-Claude Juncker
Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson. Foto: archívne, SITA/AP - koláž WBN

Britský premiér Boris Johnson a končiaci predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker budú v Luxembursku rokovať o brexite. Stretnutie potvrdili britská vláda aj zástupcovia EK s tým, že schôdzka sa uskutoční v pondelok na poludnie.

Tento týždeň v Bruseli o brexite rokoval Johnsonov vyslanec David Frost. Ako poukazuje agentúra AP, rokovania o odchode Veľkej Británie z Európskej únie dosiaľ ukázali len malé známky pokroku. Brexit by sa mal pritom uskutočniť 31. októbra.

Johnson chce z dohody, ktorú s Európskou úniou vyrokovala jeho predchodkyňa Theresa Mayová, odstrániť takzvanú írsku poistku. Tá má zabrániť návratu tvrdých hraníc a hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom. Brusel však trvá na tom, aby zostala, pretože ju považuje za nevyhnutný nástroj na zachovanie integrity jednotného európskeho trhu.

Britský parlament prijal zákon, ktorý prikazuje premiérovi, aby požiadal o odklad brexitu v prípade, že by do polovice októbra nedosiahli žiadnu dohodu. Johnson ale naznačil, že o ďalší odklad žiadať nebude.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonJean-Claude JunckerTheresa Mayová