Joseph Plateau: Google pripomína narodeniny vedca, ktorý zostrojil ilúziu pohyblivého obrazu (video)

Google Doodle, Joseph Plateau
Google si pripomína 218. narodeniny belgického vedca Josepha Plateaua, ktorý ako jeden z prvých zostrojil fenakistickop a vytvoril ilúziu pohyblivého obrazu. 14. október 2019 Foto: www.google.com

K zrodu kinematografie prispel svojím podielom aj belgický fyzik Joseph Antoine Ferdinand Plateau, ktorého narodeniny (14. októbra 1801) si pripomína aj Google Doodle animáciou, ktorá pripomína vedcov vynález.

Vynálezca fenakistiskopu

Ilúziu pohyblivého obrazu, akú poznáme pri pozeraní filmu, dosiahol najmä vďaka vlastnému vynálezu zvaného fenakistiskop.  Išlo o jedno z prvých stroboskopických zariadení s dvomi diskami, ktoré sa otáčali v opačných smeroch.

Prvý disk mal malé okná rovnomerne rozmiestnené v rámci celého kruhu a druhý disk obsahoval sériu fotografií tanečnice. Keď sa oba disky pohybovali rovnakou rýchlosťou vytvárali „film“ tancujúcej tanečnice.

Joseph Antoine Ferdinand Plateau bol synom skvelého umelca, ktorý sa venoval maľbe kvetov. Belgický vedec najskôr študoval právo a neskôr aj matematiku, fyziku a chémiu.

Významný belgický vedec

Jeho dizertačná práca podrobne opisovala, ako sa na sietnici ľudského oka vytvárajú obrazy, pričom popísal ich intenzitu, trvanie aj farbu. Táto práca v odbore fyziologickej optiky urobila z Plateaua jedného z významných vedcov 19. storočia.

Vo svojej vedeckej kariére pokračoval aj po strate zraku. Stal sa profesorom experimentálnej fyziky na Univerzite v Gente, kde pracoval aj so svojím synom Felixom Plateauom a jeho zaťom Gustaafom Van der Mensbrugghe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Felix PlateauGustaaf Van der MensbruggheJoseph Antoine Ferdinand Plateau