Jozef Bednárik po operácii sivého zákalu opäť vidí na hercov

Bez názvu
Foto: NeoVízia

BRATISLAVA 15. novembra (WBN/PR) – „Videl som ako cez igelit, v lete sa mi pred očami premávala hmla,“ prezrádza obľúbený režisér Jozef Bednárik (65), ktorý podstúpil v NeoVízii operáciu sivého zákalu. Teší sa, že konečne uvidí poriadne na herečky. Tie zamdlievajú od strachu, že populárny „Béďo“ s novým zrakom odhalí, aké sú staré a vráskavé.

Ťažkosti mi sivý zákal robil najmä pri práci. Keď som scénu kontroloval z dostatočnej blízkosti, všetko bolo v poriadku. Režisér však potrebuje sledovať dianie aj na diaľku. Z posledného radu som nedokázal rozpoznať, ktorý herec alternuje,“ opisuje problémy, ktoré mu spôsoboval sivý zákal pri práci. Rozostrené videnie ho najviac potrápilo za slnečného počasia. „Videl som ako cez igelit, akoby som mal pred očami stále jemnú hmlu.“

Mal pred operáciou zmiešané pocity?

„Nemám rád, keď ma niečo obmedzuje. Preto sa ani nežením. V prípravovni pred operačnou sálou som sa cítil ´spútaný ´. Sedel som v operačnom ´obleku´ a čakal, čo sa bude diať. Dar zraku, ktorý dostanete, však všetko zatieni. Nové oči od primára Piovarčiho sú najväčšou radosťou mojich dní.

Ruch ako v seriáli z lekárskeho prostredia

Od prvého momentu na klinike som bol zároveň nesmierne pokojný. Recepčné, sestričky, lekárky a sám primár mi dodali obrovské množstvo guráže. Prihovoria sa vám ako dobrá mama či manželka. Vo filme z nemocničného prostredia vládne vždy chaos a zhon. Rovnaký ruch som čakaj aj na sále. Namiesto toho sa mi dostalo miloty, pokoja a pekných sestričiek,“ vyratúva dojmy zo zákroku sympatický divadelný a muzikálový režisér. Už pred rokom sa stal pacientom petržalskej Očnej kliniky NeoVízia. Od ošetrujúcej lekárky MUDr. Petry Schreinerovej dostal ultimátum, že operáciu sivého zákalu musí absolvovať ešte tento rok. Očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči implantoval umelú vnútroočnú asferickú šošovku. Okrem odstránenia sivého zákalu mu šošovky zlepšia videnia za šera aj v noci.

Bez názvu
Foto: NeoVízia

Herečky sa z Bednárikovho nového zraku netešia

Na čo sa s novými očami teší najviac? „Doma mám štvormetrovú knižnicu. Najvyššia polica je vo výške štyroch metrov a posledné roky som voľným okom nedovidel ani na knihy. Musel si na ne zobrať ďalekohľad. Dnes už po operácii prvého oka vidím jasne na názvy. Tomu hovorím zázrak dnešnej medicíny. Najmä však konečne uvidím, ktorí herci alternujú,“ teší sa Béďo. Pár herečiek sa však z jeho orlieho zraku, naopak, neteší. „Včera mi volala pani Vašáryová a hovorí – Béďo, veď ty nás po operácii prvý krát normálne uvidíš a zistíš, aké sme staré a vráskavé. Uvidíme, doteraz pri sivom zákale vyzerali úžasne.“

Čo je sivý zákal (katarakta)?

Katarakta znamená zníženú priehľadnosť, zakalenie, normálnej čírej očnej šošovky. Tá bráni priechodu lúčov svetla na sietnicu. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky: máte pocit, akoby ste videli zahmlene, ste citlivejší na svetlo, zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky a obraz pred vami sa javí skreslený. Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace.

Bez názvu
Foto: NeoVízia

Operáciu uhrádza poisťovňa

Operácie sivého zákalu v NeoVízii kompletne preplácajú všetky zdravotné poisťovne.

Čo prepláca poisťovňa?

• kompletnú operáciu sivého zákalu

• žltúšošovku Alcon AcrySoft s filtrom chrániacim sietnicu

Čo si hradí pacient?

• nadštandradrné prémiové vnútroočné šošovky

Vyberte si svoju šošovku

Monofokálna šošovka – jednoohnisková vnútroočná šošovka okrem odstránenia sivého zákalu poskytuje aj perfektné videnie do diaľky.

Monofokálnatorická šošovka – jednoohnisková vnútroočná šošovka okrem odstránenia sivého zákalu a astigmatizmu (nepravidelné zakrivenie rohovky) poskytuje aj perfektné videnie do diaľky.

Multifokálna šošovka – viacohnisková vnútroočná šošovka určená na korekciu sivého zákalu alebo presbyopie (starecká ďalekozrakosť). Zároveň umožňuje videnie do diaľky, na blízko i na strednú vzdialenosť

Multifokálnatorická šošovka – viacohnisková vnútroočná šošovka určená na korekciu sivého zákalu alebo presbyopie (starecká ďalekozrakosť). Zároveň koriguje astigmatizmus, umožňuje videnie do diaľky, na blízko i na strednú vzdialenosť

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Bednárik
Firmy a inštitúcie NeoVízia