Jozef Čentéš podal námietku zaujatosti na pridelených sudcov

Jozef čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

KOŠICE 10. januára (WEBNOVINY) – Predseda druhého senátu Ústavného súdu (ÚS) SR Lajos Mészáros a sudcovia Juraj Horváth a Sergej Kohut budú rozhodovať o námietke zaujatosti, ktorú voči sudcom Petrovi Brňákovi a Milanovi Ľalíkovi vzniesol v stredu Jozef Čentéš po tom, čo ústavný súd pridelil jeho sťažnosť z 3. januára sudcovi spravodajcovi, členovi prvého senátu ÚS SR Petrovi Brňákovi.

Informovala o tom predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková.

Sťažnosť na prezidentove argumenty

Jozef Čentéš 3. januára doručil ústavnému súdu sťažnosť, ktorou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom v súvislosti s prezidentovými argumentmi, pre ktoré ho nevymenoval za generálneho prokurátora.

Sťažnosť zároveň obsahovala aj návrh na nariadenie dočasného opatrenia, aby sa v Národnej rade SR nekonala nová voľba generálneho prokurátora, kým ústavný súd nerozhodne vo veci samej.

K návrhu sa vyjadria aj sudcovia

Macejkova
Foto: SITA/Ivan Fleischer

„Predtým, ako bude II. senát rozhodovať o námietke predpojatosti sťažovateľa proti spomínaným sudcom, musia sa s jej obsahom obaja namietaní sudcovia oboznámiť a následne sa k nej vyjadriť. Až po konečnom rozhodnutí o podanej námietke predpojatosti sa bude senát ústavného súdu zaoberať sťažovateľovým návrhom na dočasné opatrenie a následne meritom sťažnosti (vecou samou),“ uviedla Macejková.

Pre úplnosť Macejková dodala, že ústavný súd registruje ešte jednu sťažnosť Jozefa Čentéša, ktorou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám a ďalších práv postupom prezidenta Slovenskej republiky, súvisiacich s jeho nevymenovaním do funkcie generálneho prokurátora Slovenskej republiky.

Macejková uviedla, že všetci sťažovatelia, ktorí sa obrátili na ústavný súd, považujú svoju sťažnosť za maximálne naliehavú, no ich sťažnosti sú pred ústavným súdom v rovnocennom postavení.

„Z tohto dôvodu musím na tomto mieste striktne odmietnuť všetky politické a mediálne tlaky na rozhodovaciu činnosť ústavného súdu a jeho sudcov vo veci sťažností Jozefa Čentéša, či už pôjde o časové, alebo obsahové hľadiská rozhodovania jednotlivých sudcov ústavného súdu,“ zdôrazňuje predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičIvetta MacejkováJozef ČentéšJuraj Horváth