Jozef Čentéš podal sťažnosť na ústavný súd

Jozef Čentéš
Brífing zástupcu riaditeľa trestného odboru GP SR Jozefa Čentéša v zasadačke na Generálnej prokuratúre SR na tému: Sťažnosť proti porušovaniu práv Jozefa Čentéša nečinnosťou prezidenta Slovenskej republiky vo veci vymenovania do funkcie generálneho prokurátora podaná na Ústavný súd Slovenskej republiky. Bratislava, 7. november 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš vo štvrtok podal na Ústavnom súde SR sťažnosť proti rozhodnutiu prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý ho nevymenoval do funkcie.

Zároveň požiadal Ústavný súd SR aj o vydanie dočasného opatrenia, ktorým by až do právoplatného rozhodnutia o jeho sťažnosti odložil vykonateľnosť rozhodnutia prezidenta o odmietnutí vymenovania, zakázal vykonanie novej voľby kandidáta na generálneho prokurátora SR v parlamente a vymenovanie akéhokoľvek takto zvoleného nového kandidáta do funkcie.

Podal som ju preto, lebo dôvody, ktorými pán prezident SR odôvodnil svoje rozhodnutie, podľa môjho názoru nespĺňajú kritériá vymedzené v uznesení Ústavného súdu SR z 25. októbra 2012,“ uviedol Čentéš pre agentúru SITA.

Finančnú kompenzáciu nechce

Gašparovič
Foto: SITA/Diana Černáková

Pripomenul, že podľa uznesenia ústavného súdu môže prezident odmietnuť jeho vymenovanie do funkcie generálneho prokurátora iba z takých dôvodov, ktoré sa musia vzťahovať na jeho osobu a nie na proces voľby.

Po prvé, musia byť natoľko závažné, že dôvodne spochybňujú moju schopnosť vykonávať funkciu generálneho prokurátora spôsobom neznižujúcim vážnosť tejto funkcie alebo celej prokuratúry alebo v súlade so samotným jej poslaním, narúšajúc pri tom riadny chod ústavných orgánov a po druhé, nesmú byť svojvoľné. Podľa môjho názoru dôvody odmietnutia môjho vymenovania uvedené prezidentom SR v jeho rozhodnutí nespĺňajú ani jedno ani druhé,“ doplnil Čentéš.

Vo svojej sťažnosti Čentéš žiada konštatovanie porušenia jeho práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám a na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena podľa príslušných ustanovení Ústavy SR. Zároveň požaduje zrušenie rozhodnutia prezidenta SR o odmietnutí jeho vymenovania z tohto dôvodu a priznanie náhrady trov konania.

Kým existuje čo len teoretická šanca na nápravu vzniknutej situácie prirodzeným spôsobom, za ktorý považujem buď moje vymenovanie do funkcie alebo odmietnutie môjho nevymenovania z naozaj relevantných dôvodov spĺňajúcich kritériá stanovené Ústavným súdom SR, nepožadujem žiadnu finančnú kompenzáciu,“ dodal Čentéš.

Celý proces môže byť zrušený pre protiústavnosť

Kladivko
Foto: Ilustračné foto: openwalls.com

O vydanie dočasného opatrenia požiadal preto, aby sa v maximálnej možnej miere predišlo akémukoľvek riziku budúceho spochybnenia legálnosti takejto novej voľby a legitimity prípadného novozvoleného kandidáta.

Urobil som teda všetko preto, aby všetci zainteresovaní na procese prípadnej novej voľby a vymenovania iného kandidáta mali k dispozícii plný rozsah informácií o obsahu a dôvodoch mojej sťažnosti a jej možných následkoch, a mohli sa o svojom ďalšom postupe rozhodovať pri plnej informovanosti,“ uviedol.

Ak sa podľa neho aj napriek tomu rozhodne o uskutočnení novej voľby a bude zvolený a vymenovaný iný kandidát, udeje sa tak s nezanedbateľným rizikom, že celý tento proces môže byť následne Ústavným súdom SR zrušený pre jeho protiústavnosť.

Je na vedomí, svedomí a zodpovednosti kompetentných, či za týchto okolností k novej voľbe pristúpia,“ myslí si Čentéš.

Na záver dodal, že vzhľadom na ostatné rozhodnutie prezidenta Gašparoviča svoju skôr podanú sťažnosť proti jeho nečinnosti vo veci vymenovania späť nevezme.

Jeho 1,5-ročná nečinnosť v mojej veci je objektívnou skutočnosťou, ktorou podľa môjho názoru boli porušené moje práva bez ohľadu na jeho konečné rozhodnutie vo veci. V tomto konaní v najbližšom čase vezmem späť iba jednu časť návrhu, ktorá ostatným rozhodnutím pána prezidenta SR stratila zmysel. Naďalej však budem požadovať konštatovanie porušenia mojich práv nečinnosťou, a v závislosti od ďalšieho faktického vývoja kauzy,“ uzavrel nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora.

Text ústavnej sťažnosti Jozefa Čentéša

Sťažnosť

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičJozef Čentéš
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR