Jozef Čentéš pritvrdil, od štátu chce vysúdiť peniaze

Jozef Čentéš
Brífing zástupcu riaditeľa trestného odboru GP SR Jozefa Čentéša v zasadačke na Generálnej prokuratúre SR na tému: Sťažnosť proti porušovaniu práv Jozefa Čentéša nečinnosťou prezidenta Slovenskej republiky vo veci vymenovania do funkcie generálneho prokurátora podaná na Ústavný súd Slovenskej republiky. Bratislava, 7. november 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš požiada od štátu odškodnenie vo výške 150-tisíc eur.

„V najbližšej dobe doplním svoju ústavnú sťažnosť aj o túto žiadosť,“ potvrdil Čentéš agentúre SITA. Ako povedal, peniaze bude žiadať „za porušenie práva na prístup k verejným funkciám za rovnakých podmienok a za porušenie dobrého mena.“ Odškodné by venoval na charitu.

„Ak by som bol na ústavnom súde úspešný aj so svojou ústavnou sťažnosťou aj so žiadosťou o finančné odškodnenie, tak celú sumu po odpočítaní nákladov na právne služby venujem na dobročinné účely. Osobne si nenechám, ak budem úspešný, ani jedno euro,“ dodal.

O tom, že Čentéš bude žiadať odškodné, informovali ako prvé Hospodárske noviny. Čentéš im to potvrdil v stredu, teda v deň, keď prezident Ivan Gašparovič do funkcie generálneho prokurátora vymenoval Jaromíra Čižnára. „Za momentálneho právneho stavu sa už zrejme nie je možné domôcť prirodzenej nápravy, že by sa pán Čentéš stal generálnym prokurátorom,“ uviedol jeho právny zástupca Peter Kubina.

Obrazom: Prezident vymenoval Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora

Prezident Gašparovič v stredu pri odovzdávaní dekrétu Čižnárovi oznámil, že „zvážil všetky aspekty právne aj ostatné“ a zistil, že nieto dôvodu na nevymenovanie. Čižnára poslanci za vládny Smer-SD zvolili za ďalšieho kandidáta na post generálneho prokurátora 18. júna.

Opoziční zákonodarcovia sa na voľbe nezúčastnili. Opozícia novú voľbu generálneho prokurátora považuje za protiústavnú, keďže 17. júna 2011 parlament zvolil v tajnej voľbe za kandidáta Jozefa Čentéša. Smer-SD bol vtedy opozičnou stranou a voľbu namietal pre jej spolitizovanie. Prezident Ivan Gašparovič po roku a pol od Čentéšovho zvolenia verejnosť informoval, že do funkcie ho nevymenuje, neskôr sa Gašparovič vyjadril, že neexistuje taká možnosť, že by Čentéša vymenoval. Spor o vymenovanie Čentéša je v súčasnosti na ústavnom súde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičJozef Čentéš