Jubilejný 40. triumf Björgenovej, Procházková 27.

Marit Björgen

GÄLLIVARE 20. novembra (WEBNOVINY) – Suverénnou víťazkou úvodných pretekov v rámci jubilejného 30. ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach na 10 km voľnou technikou vo švédskom Gällivare sa stala Nórka Marit Björgenová. Dva mimoriadne technicky náročné, členité okruhy s celkovým prevýšením 364 m zvládla v deväťstupňovom mraze za skvelých 23:48,4 min. Pre 30-ročnú hrdinku tohtoročných zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri, kde získala 5 medailí (3 – 1 – 1), to bolo jubilejné 40. prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus. Na konto jej zaň pribudlo 15 000 švajčiarskych frankov.

Björgenová od začiatku nasadila strhujúce tempo a už od prvého medzičasu svojim súperkám ušla. V cieli mala pred druhou domácou Švédkou Charlotte Kallovou, ktorá je olympijskou víťazkou v tejto disciplíne, obrovský náskok 41,1 s. Bronz si v premiérových pretekoch novej sezóny vybojovala Talianka Arianna Follisová. Obhajkyňa hlavnej trofeje pre celkovú víťazku seriálu Svetového pohára z posledných dvoch sezón Poľka Justyna Kowalczyková skončila siedma. Hneď na začiatok sezóny potvrdili skvelú pripravenosť nórske bežkyne. V desiatke najlepších ich bolo päť.

Z dvojice Sloveniek v 86-člennom štartovom poli bola podľa čakávania lepšia Alena Procházková. Tá vo svojej slabšej voľnej technike zabojovala a obsadila 27. miesto, za čo si do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus pripíše prvé 4 body. „Začiatok bol veľmi dobrý, škoda, že som sa nemala s kým potiahnuť. V druhom okruhu som trochu stuhla. Potom ma dobehla Nórka Jacobsenová a prakticky spolu sme prišli až do cieľa. Ja si myslím, že to pre mňa neboli zlé preteky,“ povedala pre agentúru SITA 26-ročná Banskobystričanka. „Alena bodovala, to bol náš cieľ. Tento okruh nie je pre ňu optimálny. Je to príliš členité, jej by viac sedeli tiahlejšie stúpania. Okrem toho je silnejšia v klasickej technike. Z tohto pohľadu som s jej vystúpením spokojný,“ dodal Procházkovej tréner Ján Valuška.

Katarína Garajová zaostala za víťaznou Marit Björgenovou o takmer päť a pol minúty a v konečnej výsledkovej listine jej patrila predposledná 85. priečka.

Výsledky – 10 km voľnou technikou:

1. Marit Björgenová (Nór.) 23:48,4 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +41,1 s, 3. Arianna Follisová (Tal.) +51,4, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +58,1, 5. Marthe Kristoffersenová (Nór.) +58,8, 6. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +1:00,3, 7. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1:15,9, 8. Anna Haagová (Švéd.) +1:16,4, 9. Therese Johaugová (Nór.) a Nicole Fesselová (Nem.) obe +1:22,3, … 27. Alena Procházková +1:59,5, … 85. Katarína Garajová (obe SR) +5:27,1

Poradie v celkovej klasifikácii SP po prvých pretekoch z 31 naplánovaných:

1. Marit Björgenová (Nór.) 100 bodov, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) 80, 3. Arianna Follisová (Tal.) 60, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 50, 5. Marthe Kristoffersenová (Nór.) 45, 6. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 40, 7. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 36, 8. Anna Haagová (Švéd.) 32, 9. Therese Johaugová (Nór.) a Nicole Fesselová (Nem.) obe 29, … 27. Alena Procházková (SR) 4

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po prvých pretekoch zo 17 naplánovaných:

Viac k osobe Alena ProcházkováCharlotte KallováJán ValuškaJustyna KowalczykováKatarína GarajováMarit BjörgenováTherese Johaugová